E premte, 19 Prill, 2024

Në këtë ishull lindi fëmija i parë pas 93 vitesh

- Advertisement1-

Warren Fernald ishte njeriu i fundit që lindi në brigjet e ishullit Maine Isleford, SHBA, në 1927. Tani pas 93-vjetësh, mbesa e tij, Azaela Belle Grey, sjell në jetë fëmijën e saj të gjashtë. Pra, është foshnja e parë që ka lindur në ishull që nga stërgjyshi i saj. Pesë motrat dhe vëllezërit e tij kanë lindur jashtë ishullit dhe më pas janë kthyer në Isleford, pasi aty nuk ka spital. Azaela lindi në shtëpinë e saj në ishull më 26 shtator, raporton Bangor Daily News. Pas lindjes, prindërit e kuptuan se sa kohë kishte kaluar nga lindja e fundit në këtë ishull, i cili si shumë ishuj të tjerë në Maine, ka luftuar për ta mbajtur popullsinë larg pakësimit të saj.

Punët në komunitete të tilla ishullore janë kryesisht të kufizuara. Spitalet nuk janë e vetmja gjë që mungojnë, por edhe qasja në arsim, transport, internet ka vështirësi, madje edhe karburanti për ngrohje dhe energji elektrike mund të jetë i vështirë për t’u blerë. Por banorët punojnë për ta ndryshuar këtë vend dhe duket sikur ka një hile. Për një kohë të gjatë në ishull kishte më shumë të moshuar sesa fëmijë, por kohët e fundit, regjistrimi në shkollat e ishullit është rritur.

- Advertisement -

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...