E martë, 16 Prill, 2024

Nagavci: Po punojmë të sigurojmë një ambient gjithëpërfshirës për të gjithë nxënësit

- Advertisement1-

Në kuadër të Ditës Botërore të Autizmit, ministrja Arbërie Nagavci ka qëndruar në shkollën “Gjergj Fishta” në Prishtinë ku mori pjesë në aktivitetin e parë “në muajin e vetëdijësimit për autizimin për vitin 2024”, shkruan AlbanianEducation.net.

Nagavci thotë se si Ministri e Arsimit, po punojnë që të sigurojnë një ambient gjithëpërfshirës për të gjithë nxënësit

- Advertisement -

Postimi i saj:

Në kuadër të Ditës Botërore të Autizmit, qëndrova në shkollën “Gjergj Fishta” në Prishtinë ku mora pjesë në aktivitetin e parë “në muajin e vetëdijësimit për autizimin për vitin 2024”.

Qëllimi i këtij aktiviteti është që përmes riciklimit nga mbledhja e kapakëve, të mblidhen fonde që mbështesin programin e Asociacionit Nacional të Autizmit në Kosovë për rastet sociale me autizëm.

- Advertisement -

Bashkëbisedova me nxënësit e kësaj shkolle dhe i përgëzova për mbështetjen e këtij aktiviteti.

Si Ministri e Arsimit, po punojmë që të sigurojmë një ambient gjithëpërfshirës për të gjithë nxënësit.

Njëkohësisht, do të jemi krah mbështetës që këta fëmijë kaq të veçantë e të talentuar të kenë çdo mjet të nevojshëm që i ndihmon të jetojnë njësoj si fëmijët e tjerë duke krijuar kushte optimale për ta.

- Advertisement -

Në këtë ditë të rëndësishme le të promovojmë ndërgjegjësimin për sfidat dhe talentet e komunitetit autist.

Falenderoj çdo profesionist/e për kontributin që japin për fëmijët më autizëm.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Yllka Juniku Shehu zgjidhet drejtoreshë në Gjimnazin “Hajdar Dushi” në Gjakovë – stafi dhe nxënësit i organizojne pritje madhështore

Yllka Juniku Shehu është zgjedhur drejtoreshë në Gjimnazin "Hajdar Dushi" në Gjakovë, shkruan Albanianeducation.net. Njoftimin...

Majlind Ferdulli emërohet ushtrues detyre i drejtorit në shkollën “Emin Duraku” në Gjakovë

Drejtoresha e Arsimit në Gjakovë, Eranda Kumnova-Baci, ka njoftuar se Majlind Ferdulli nga sot...

Nxënësi Riad Mani nga Prizreni fiton tre medalje në turneut e karates

Nxënësi Riad Mani nga shkolla "Emin Duraku" në Prizren ka fituar tre medalje në...

Besim Buja, mësimdhënësi nga Lipjani që kapi ditarin para 30-vitesh – organizoi mësimin shtëpi-shkolla në vitin 1991

Sot po ju prezantojmë mësimdhënësin nga Lipjani, Besim Buja, që kapi ditarin para 30-vitesh...