E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Mungesa e vitaminës D lidhet me këto sëmundje – Pse duhet të bëni kujdes

- Advertisement1-

Kontrolloni nivelet e vitaminës D më shpesh.


Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në shëndetin tuaj. Ajo ndihmon trupin të përthithë kalciumin, i cili është thelbësor për shëndetin e kockave.

- Advertisement -

Kjo vitamin ndihmon gjithashtu dhe në funksionet jetike të sistemit nervor dhe dhe sistemit imunitar. Shumë hulumtime kanë treguar se vitamina D është e domosdoshme për shëndetin e trurit, si dhe mbron trupin nga stresi oksidativ.

Mënyra më e mirë për të marrë dozën tuaj të përditshme të vitaminës D është të shijoni disa orë në diell, por shumë njerëz vuajnë nga mungesa e kësaj vitamine, dhe ç’është me e keqja nuk kanë njohuri rreth sëmundjeve që lidhen me këtë defiçencë.

Ja se çfarë mund të ndodhë në qoftë se ju nuk merrni dozën tuaj të përditshme të vitaminës D:

- Advertisement -

1. Kanceri (prostatës, qafës së mitrës, ovarian dhe pankreatik)

Trupi prodhon rreth 10.000 qeliza kancerogjene çdo ditë. Mungesa e vitaminës D lejon që këto qeliza të riprodhohet dhe të pushtojnë indet e reja. Kur nivelet e vitaminës D janë optimale, trupi pengon përparimin dhe zhvillimin e këtyre qelizave.

2. Diabeti tipit të 2

- Advertisement -

Disa studime kanë treguar se të rinjtë që kanë nivele të larta të vitaminës D kanë më pak shanse të zhvillojnë diabet të tipit 2. Hulumtuesit besojnë se vitamina D mund të ndihmojë trupin të menaxhojë nivelet e sheqerit në gjak duke rregulluar kalciumin.

3. Astma

Shkaku i saktë i astmës është i panjohur, por një teori është se trupi zhvillon probleme me aparatin respirator kur nuk ekspozohet mjaftueshëm në diell.

4. Probleme me aparatin tretës

5. Artrit

Vitamina D luan një rol të rëndësishëm për të ndihmuar trupin të përthithë kalciumin, i cili është thelbësor për kocka të fortë. Mungesa e vitaminës D mangësi mund të shkaktojë një gjendje e njohur si osteomalacia, e cila konsiston në zbutje të kockave.

6. Hipertensioni

Studimet kanë treguar një lidhje midis vitaminës D dhe hipertensionit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...