E diel, 19 Maj, 2024

Mungesa e kësaj vitamine gjatë shtatzanisë së hershme mund t’i rrezikojë fëmijët

- Advertisement1-

Studimet tregojnë se 81% e nënave janë diagnostifikuar me mungesë të vitaminës D çdo vit. Për shkak të rritjes së pigmentimit të lëkurës dhe konsumit të ulët të dietës, gratë janë në një rrezik më të lartë të mungesës së vitaminës D në krahasim me të tjerat.

Hulumtimet tregojnë që fëmijët mund të jenë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të çrrefullimit të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes nëse nënat vuanin nga mungesa e vitaminës D gjatë shtatzanisë.

- Advertisement -

Gjetjet zbuluan se fëmijët nënat e të cilave ishin të mangët në vitaminë D gjatë tremujorëve të parë, kishin një rrezik prej 34% më të madh të vuanin nga hiperaktiviteti i deficitit sesa fëmijët e tjerë.

Gjithashtu, mungesa e vitaminës D është e lidhur ngushtë me zhvillimin e dobët të kockave. Studimet e mëparshme kanë raportuar se mungesa e vitaminës D gjatë shtatzanisë mund të çojë në rritjen e rrezikut të infeksioneve, vaginozës bakteriale, lindjes cezariane, preeklampsisë, rritjes së dobët të pas lindjes, brishtësisë së kockave, sëmundjeve autoimune dhe diabetit gestacional.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...