E diel, 21 Prill, 2024

Mjekët paralajmërojnë: Po i ushqeni gabim fëmijët, deri në këtë moshë kanë nevojë vetëm për qumësht

- Advertisement1-

Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Akademia Amerikane e Pediatrisë paralajmërojnë nënat të presin të paktën gjashtë muaj përpara se të ushqejnë foshnjat e tyre, me ushqime të tjera të ngurta.

Deri në këtë moshë foshnjet nuk kanë nevojë për asgjë tjetër përveç qumështit të gjirit ose formulës.

- Advertisement -

Duke i njohur bebet shumë shpejt me ushqimet e tjera, e duke i hequr qumështin e gjirit, ato do të humbasin vlerat ushqyese të pazëvendësueshme që gjenden tek qumështi i gjirit apo ai i formulës.

Por koha është gjithçka. Nëse e ushqeni foshnjen tuaj me ushqime të ngurta shumë vonë, mund të ketë edhe pasoja negative. Kjo vonesë është e lidhur me probleme si mangësi të lehtë ta mikronutirentëve tek fëmijët, alergji etj.

Ka disa indikatorë zhvillimi që tregojnë kur një fëmijë është i gatshëm për lëndë të ngurta dhe ato shfaqen pas muajit të 5 e 6.

- Advertisement -

Natyrisht, është e rëndësishme që gjithmonë të konsultoheni me pediatrin e fëmijës suaj para se të bëni ndonjë ndryshim në rutinën e tij të të ushqyerit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...