E diel, 14 Korrik, 2024

Metodat kryesore rreth trajtimit të dhimbjes së kokës gjatë shtatzënisë

- Advertisement1-

Dhimbja e kokës është një shqetësim i zakonshëm gjatë periudhës së shtatzënisë.


Edhe pse, ende nuk dihen faktorët ndikues, egzistojnë disa shkaqe që mund të sjellin deri në këto dhimbje shkruan VeryWellFamily,transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Disa nga këto shkaqe përfshijnë:

-Ndryshimet hormonale,

-Uria,

-Dehidrimi,

-Mungesa e gjumit,

-Stresi ekonomik,

- Advertisement -

-Presioni i lartë i gjakut

Ndërkohë, para se të ngeleni shtatzënë metoda kryesore për të trajtuar dhimbjen e kokës janë medikamentet.Mirëpo, gjatë shtatzënisë egzistojnë disa mënyra alternative në të cilat mund të trajtohet dhimbja e kokës.

Pushoni në një dhomë të errët: Fikni dritat dhe përpiquni të bëni një sy gjumë.

Përdorni peshqirë të nxehtë dhe të ftohtë: Alternoni mes nxehtësisë dhe të ftohtit në kokën tuaj.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...