E martë, 23 Korrik, 2024

Metoda japoneze për bel të hollë dhe bark të sheshtë

- Advertisement1-

Një mjek japonez i quajtu Toshiki Fukutsuji ka zhvilluar një metodë unike për të mbajtur në formë zonën e belit dhe barkut.

Gjithçka që ju nevojitet është një peshqir i thjeshtë dhe pesë minuta. Provoni ta bëni për 10-30 ditë, për të vënë re ndryshimet.

- Advertisement -

– Merrni një peshqir dhe mbështilleni fortë për ta bërë sa më trashë dhe të gjatë.

Lexo Edhe:
Aprovohet ilaçi që lehtëson depresionin brenda 4 orëve
– Uluni në një sipërfaqe të sheshtë. Një shtrat apo divani i shtëpisë nuk bën punë, kështu që uluni në dysheme dhe nëse keni, vendosni një nga tapetet që përdoren për yoga apo aerobi.

– Vendosni peshqirin pas jush.

– Shtrihuni butësisht me shpinë.

– Hapini këmbët njësoj sa gjerësia e shpatullave dhe drejtoni gishtat e mëdhenj të këmbëve “përballë” njëri-tjetrit.

– Shtrini krahët, ktheni pëllëmbët e duarve.

- Advertisement -rrrrrrr

– Qëndroni në këtë pozicion për 5 minuta. (Sugjerim: vendosni këngët e preferuara në sfond, pasi kështu nuk do t’i ndjeni minutat.)

– Nëse nuk arrini të qëndroni për 5 minuta, provoni 2-3 minuta.

– Më pas, ngrihuni lehtësisht dhe jo menjëherë që të mos lëndoheni

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vetëm 1 në 5 paga në Kosovë konsiderohet si pagë jetese, qeverisë i kërkohet urgjentisht rritja e pagës minimale

Vetëm 1 në 5 paga në Kosovë rezulton se përmbushin kriterin e pagës së...

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...