E enjte, 20 Qershor, 2024

Mësuesit s’futen në shkollë pa vaksinë dhe s’do paguhen! Vendimet e fundit që mori qeveria

- Advertisement1-

Të gjithë mësuesit në Itali do duhet të vërtetojnë që janë vaksinuar para se të hyjnë në klasa. Ky është vendimi i fundit që ka marrë qeveria italiane, mes shqetësimit në rritje për përhapjen e variantit Delta të virusit.


I ashtuquajturi Green Pass është një certifikatë dixhitale ose në formë letre që tregon nëse një person është vaksinuar ose ka rezultuar negativ ndaj testit të Covid-19. Kjo pasaportë kërkohet nga udhëtarët në mënyrë që të përdorin transportin publik.

- Advertisement -

Kryeministri italian Mario Draghi zgjeroi kërkesën për të përfshirë të gjithë mësuesit, studentët e universitetit dhe transportin në distanca të gjata nga 1 shtatori.

Lidhur me kërkesën për mësuesit, nëse nuk janë vaksinuar do të kthehen në shtëpi, dhe nuk do t’ju paguhen mungesat pas 5 ditësh.

“Zgjedhja e qeverisë është të investojë sa më shumë në Green Pass për të shmangur mbylljet dhe për të mbrojtur lirinë,” u tha gazetarëve ministri italian i Shëndetësisë Roberto Speranza lidhur me vendimin.

- Advertisement -

Qeveria italiane gjithashtu vendosi që duke filluar nga sot, Green Pass do të kërkohet në restorante të mbyllura, si dhe në shërbime të tjera dhe aktivitete për argëtim në kohën e lirë.

Rreth 65 përqind e popullsisë së Italisë ka bërë të paktën një dozë të vaksinës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Pensionohet mësuesja Fahrije Rugova nga Prishtina

Është pensionuar mësuesja Fahrije Rugova. Njoftimin e ka dhënë shkolla "Xhemajl Mustafa" në Prishtinë,...

Mësuesja Mimoza Rexhvelaj: Njoh zv.drejtoreshë shkolle që tre vjet nga punësimi s’ka bërë një orë pune arsimore

Të fundit në botë thonë gojët e liga, posi posi ashtu ë? 🤯E lexove...

Këshilli i Prindërve kërkon që të premten të përfundojë viti shkollor, shkak temperaturat e larta

Këshilli i Prindërve të Kosovës ka kërkuar që procesi mësimor të përfundojë gjatë ditës...

Nga Faton Ismajli: Vetëlëndimi i 20 nxënësve nga sfida e TikToku-ut dhe edukimi për mediat

Edukimi medial si lëndë obligative është zgjidhja më e mirë nga rreziku me të...