E diel, 19 Maj, 2024

Me trikot me shtiza që na i thurte gjyshja, stilistja shqiptare po çmend botën

- Advertisement1-

Jemi rritur duke parë gjyshen ose nënën tonë të thurë me shtizë pulovrën apo çorapet e dimrit. Dhe ja moda erdhi sërish!

Moda e trikove është rikthyer vitet e fundit nga shumë prej markave të njohura, si Mark Jacobs apo Chanel.

- Advertisement -

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

Ndërkohë 25-vjeçarja nga Kosova, Lirika Matoshi, ka rikthyer në modë traditën e nënave shqiptare për të punuar me shtizë shumë nga veshjet.

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

- Advertisement -

Dizajnuesja shqiptare ka krijuar vetëm dy stile trikosh, me dizajnin e reve dhe të qershive, që janë bërë shumë të famshme.

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

Por e veçanta e tyre është për mënyrën sesi realizohen, janë gra shqiptare që dinë shtiza, një traditë që modës i duhet dhe që shumë nuk e dinë.

- Advertisement -

 

Dikush komenton përse nuk përdoret një makineri për thurje, por Lirika i beson punës që bëhet me dorë dhe pikërisht kjo është e veçanta e këtyre trikove.

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

Për të realizuar një triko të tillë ajo tregon se nevojiten 2-3 ditë pune.

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

Dhe shumë nga gratë shqiptare mund ta shfrytëzojnë këtë talent, për të bërë të njëjtën gjë në shtëpitë e tyre, por edhe jashtë saj.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...