E enjte, 22 Shkurt, 2024

Me intelegjencë më të lartë se Albert Einstein: Njihuni me 9-vjeçaren autike, një gjeni i rrallë!

- Advertisement1-

Një 9-vjeçare me autizëm në Meksikë po thyen tabu duke treguar se individët me çregullime të zhvillimit mund të kenë aftësi të jashtëzakonshme dhe të pabesueshmë në shumë aspekte.


Adhara Perez Sanchez, një vajzë e vogël jashtëzakonisht inteligjente, tashmë ka bërë një emër në qarqet akademike me një IQ mbresëlënëse prej 162.

- Advertisement -

Sipas “PEOPLE”, ky rezultat është pak më i lartë se ajo e gjenive të shquar si Albert Einstein dhe Stephen Hawking, që kishin një koeficient inteligjence të vlerësuar me 160.

Young Perez tashmë ka mbaruar shkollën e mesme dhe aktualisht është në procesin e arritjes së dy diplomave; një në inxhinieri industriale në matematikë dhe një në inxhinieri sistemesh. Duke folur për “Yucatan Times”, Perez e cila u diagnostikua me sindromën Asperger, një çrregullim i zhvillimit që përfshihet në spektrin e autizmit dhe mund të shkaktojë vështirësi në ndërveprimet shoqërore zbuloi se ajo ishte bullizuar në shkollë.

Nëna e Perez, Nallely Sanchez zbuloi se vajza e saj ra në një depresion shumë të thellë dhe pavarësisht se ishte një nxënëse e shkëlqyer, nuk donte të shkonte më në shkollë. Mësuesit i informuan prindërit e saj se Perez flinte në klasë dhe shfaqte një mungesë të dukshme interesi.

- Advertisement -

E vetëdijshme për zgjuarsinë e pazakontë të fëmijës, Sanchez kuptoi se plani aktual i arsimit nuk ishte i përshtatshmi për vajzën e saj dhe kërkoi terapi për Perez. Kjo u bë një pikë kthese kryesore për familjen pasi ata ishin në gjendje të identifikonin shkallën e inteligjencës jashtëzakonisht të lartë të vajzës dhe të kërkonin një mjedis mësimi që u përshtatet grupeve të saj unike të aftësive.

Kjo e ndihmoi Perez të lulëzojë dhe ajo mbaroi shkollën fillore në moshën 5-vjeçe, shkollën e mesme në moshën 6-vjeçe dhe shkollën e mesme 8-vjeçe.
Sipas “KNSD”, ajo aktualisht po ndjek Universidad CNCI, një universitet në Meksikë ku po studion inxhinierinë e sistemeve dhe matematikën. Në mes të studimeve, gjeniu gjeti kohën për të shkruar një libër rreth përvojave të saj me një titull që përafërsisht përkthehet “Mos u dorëzo” dhe madje u përfshi në listën e 100 grave më të fuqishme të Meksikës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...