E diel, 19 Maj, 2024

Masat anti-Covid: Si do të bëhet hyrja dhe dalja nga shkolla, publikohet videoja

- Advertisement1-

Shkollat hapën dyert më 31 gusht për të gjithë ata që nuk kanë mundur të ndjekin rregullisht mësimin online dhe për ata që kanë ndjerë nevojën e ripërsëritjes së mësimeve. Ndërsa më datë 14 shtator do të fillojë viti i ri shkollor, 2020-2021.

Një sërë rregullash rigoroze janë publikuar disa ditë më parë nga Ministria e Arsimit që duhet të ndiqen nga të gjithë nxënësit, si masë për paradalimin e përhapjes së Covid-19.

- Advertisement -

Ministrja e Arsimit të Shqipërisë, Besa Shahini ka publikuar një video, ku shpjegohet qartë si do të bëhet hyrja dhe dalja nga ambientet e shkollës.

Duke qenë se mësimi do të zhvillohet me turne, drejtoria e shkollës duhet të bëjë një grafik oraresh dhe nxënësit duhet të paraqiten në orarin e përcaktuar.

Në hyrje do të respektohet distanca prej 2 metrash dhe do të matet temperatura me termometër digjital. Nxënësit duhet të kujdesen që duart e tyre të jenë gjithmonë të pastra, duke i pastruar me alkool ose dezinfektant

- Advertisement -

Edhe dalja do të bëhet gjithashtu duke ruajtur distancën fizike.

Videoja shpjeguese:

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Me plis e me flamur kombëtar – Shqiptari me veshje të veçantë diplomon në SHBA

Shqiptari Shkëmbim Ademi, ka vendosur që ceremoninë e diplomimit ta bëjë më ndryshe. I veshur...

Vlerësimi për licencim, nxënësit do t’i notojnë mësimdhënësit

Është mësuesi që vlerëson nxënësit, por kësaj here është radha e nxënësve për t'i...

‘Hallakaten’ maturantët e Ferizajit: Teksa veturat lëvizin, ata nuk e ndalin festën

Një qytetar ka realizuar një video në të cilën, sipas tij, protaganosit janë maturantët...

Pensionohet profesori Mustafë Hoti nga Rahoveci – dha kontribut 43 vite në arsim

Pas 43 vitesh përvojë pune në arsim, sot, është pensionuar profesori i lëndëve të...