E mërkurë, 22 Maj, 2024

Lindja e parakohshme, 4 çështjet shëndetësore që mund të përballet foshnja juaj

- Advertisement1-

Foshnjet e porsalinduar mund të përballen me disa çështje shëndetësore.

Ndër problemet shëndetësore me të cilët të porsalindurit mund të përballen janë apnea e parakohshme, verdhëza, sindroma e distresit respirator dhe refluksi shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Apnea e parakohshme

Për shkak se truri dhe mushkëritë e foshnjeve nuk janë plotësisht të zhvilluara, apnea ose periudha kur frymëmarrja ndalet, ndodh në 85% të rasteve tek foshnjet e parakohshme.

Verdhëza

- Advertisement -

Verdhëza është lëkura e zverdhur që shkaktohet nga bilirubina, produkt i qelizave të kuqe të gjakut.Kjo gjendje prek rreth 80% të foshnjeve të porsalindura.

Sindroma e distresit respirator

Sindroma e distresit respirator prek deri në 43% të foshnjeve të parakohshme.

- Advertisement -

Refluks

Sëmundja e refluksit gastroenzofageal (GERD) prek gjysmën e foshnjeve të parakohshme.Foshnjet mund të përballen me pneumoni dhe humbje të peshës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...