E martë, 21 Maj, 2024

Lind fëmija i parë në botë nga mitra e transplantuar

- Advertisement1-

Trajtimi 3-mujor me një kujdes intensiv mjekësor i një të porsalinduri nga një mitër e transplantuar ka përfunduar. Ky është lajmi i mirë që vjen nga mjekët turq, në Antalia.

Derya Sert është e para grua në botë, e cila ka bërë transplantin e mitrës një dekadë më parë në Spitalin Universitar Akdeniz, në provincën jugore të Antalias. Ajo u bë nënë më 4 qershor.

- Advertisement -

Foshnja, Ömer Özkan, i cili u pagëzua me emrin e njërit prej mjekëve, u transferua për kujdes intensiv pas lindjes. Tashmë, ai e kaloi procesin kritik tremujor dhe do të lërë spitalin pas disa ditësh, sapo të mbarojnë edhe kontrollet rutinë.

- Advertisement -

Mjeku Ömer Özkan, nga Spitali Universitar Akdeniz, tha se operacioni për transplantin e mitrës ka zgjatur për 7 orë. Sert pati lindje natyrale në fillim të qershorit. Ajo dhe Ömeri i vogël janë shëndoshë e mirë.

Mjeku tha se procesi i kujdesit intensiv shkoi normalisht, pasi foshnja fitoi peshë gradualisht, duke arritur në tre kilogramë. Ai shtoi se lindja e suksesshme e foshnjës u hap rrugën operacioneve të ngjashme në të ardhmen, veçanërisht për çiftet që nuk mund të kenë fëmijë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...