E martë, 21 Maj, 2024

Lexoni se çfarë ju flet bebja: Edhe buzët e mbledhura mund ta tradhtojnë

- Advertisement1-

Edhe pse nuk flasin, bebet që nga lindja gjithsesi dinë të shfaqin gjendjet e tyre emocionale

Nga grimasat e tyre mund të mësojmë se çfarë mendojnë, çfarë i mundon dhe çfarë dëshirojnë – thotë Alison Gopnik, psikologe e zhvillimit të fëmijëve.

- Advertisement -

Në librin e saj “Bebja filozof: Çfarë na flet truri fëmijëror mbi të vërtetën, dashurinë dhe kuptimin e jetës” zbulo se si ta lexoni beben tuaj dhe të lidheni më mirë me të, transmeton Telegrafi.

Të qarët e papritur dhe shikim i zemëruar

Të qarët e papritur e bebes, bërtitja dhe hedhja e gjërave flasin që pikërisht kërkon vëmendjen tuaj dhe tregon që është e mërzitur. Përqafojeni dhe këndoni këngën e preferuar, sepse kështu do ta qetësoni.

- Advertisement -

Kthimi i kokës anash

Nëse e kthen me këmbëngulje kokën anash dhe shmang kontaktin me sy, bebja ju bën me dije që nuk dëshiron të komunikojë dhe as të luajë. Këtë do ta konfirmojë nëse fillon të luajë me gishta.

- Advertisement -

Shikimi hulumtues

Nëse me kureshtje dhe me këmbëngulje shikon personin e caktuar apo objektin e caktuar, do të thotë që ata i pëlqejnë. Nëse ngre edhe vetullat, është sinjal që bebja është e befasuar.

Buzët e mbledhura

Në atë mënyrë bebja dërgon porosi që e do vetminë. Me siguri ka informacione të tepërta të jashtme, tinguj apo persona në afërsi të drejtpërdrejtë. Atëherë lëreni që qëndrojë vetë në krevat që të kënaqet në mbretëroni e vet të vogël.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...