E martë, 23 Korrik, 2024

Lëvizja e parë e fetusit: Ndjesia më e veçantë e shtatëzanisë mund të vërehet në këto javë të zhvillimit

- Advertisement1-

Disa nëna mund të ndiejnë që fëmija i tyre lëviz si më shpejt që në javët 13-16 nga fillimi i menstruacioneve të tyre të fundit.

Këto lëvizje të para të fetusit quhen si lloj lëvizje nxitimi dhe shpesh përshkruhen si dridhje shkruan American Pregnancy Association, përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Disa nëna, veçanërisht ato në shtatzëninë e tyre të parë, mund të mos ndiejnë lëvizje deri në 18-20 javët e para të shtatëzanisë.

Ndërsa foshnja juaj po vazhdon të zhvillohet ai / ajo do të shtrihet dhe përkul gjymtyrët e tij / saj.

Ndërsa ecni më tej në shtatzëninë tuaj, ju do të filloni të ndjeni lëvizje më të dukshme, të tilla si shqelma, grushta dhe rrotullime.

Foshnja juaj gjithashtu mund të lëvizë ndërsa i përgjigjet zhurmës ose emocioneve tuaja.

Sidoqoftë, megjithëse lëvizjet janë akoma të rregullta, ato mund të ndryshojnë drejt fundit të tremujorit të tretë sepse foshnja është më e madhe dhe më e kufizuar në mitër.

Flisni me mjekun tuaj, nëse vëreni një rënie të lëvizjeve të foshnjës tuaj.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...