E diel, 14 Korrik, 2024

Lemza kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës

- Advertisement1-

Sipas hulumtimit të UCL, lemza duket se kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës, pasi shkakton valë specifike të trurit.


Studimi u botua në Neurofiziologjinë Klinike dhe u bazua në testet e trurit neonatal.

- Advertisement -

“Arsyet pse foshnja ka lemzë nuk janë plotësisht të qarta, por ato mund të jenë zhvillimore, pasi fetuset dhe të sapolindurit kanë lemza kaq shpesh”, tha udhëheqësi i studimit Kimberly Whitehead.

Për nevojat e hulumtimit, u studiua aktiviteti i trurit të 13 të porsalindurve. Ajo që studiuesit zbuluan ishte se lemza shkaktoi një përgjigje të fortë në lëvoren cerebrale, duke shkaktuar dy valë të mëdha në fillim dhe pastaj një të tretë, e cila është e ngjashme me atë që shkaktohet kur një foshnjë dëgjon një zhurmë.

Gjithashtu, sipas Dr. Lorenzo Fabritzi, i cili kreu studimin, duket se aktiviteti që rezulton nga lemza mund ta ndihmojë foshnjën të mësojë të kontrollojë muskujt që lidhen me frymëmarrjen e tij dhe për këtë arsye të marrë frymë vetë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...