E hënë, 22 Korrik, 2024

Lajm i gëzueshëm për 13-vjeçaren: Bëhet me shtëpi për ditëlindje

- Advertisement1-

Familja Allaraj e humbi shtëpisë në tërmetin e 26 nëntorit dhe sot mori çelësat e rinj.

Kryeministri Rama, kryebashkiaku Veliaj dhe ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj ishin në Farkë për të parë më nga afër shtëpinë.

- Advertisement -

Për familjen Allaraj kjo është ditë e fundit. Vajza e shtëpisë feston 13-vjetorin dhe ishte pikërisht ajo që hapi shtëpinë.

Kryebashkiaku i Tiranës sqaroi se shtëpia është bërë në një kohë rekord dhe se po vijon puna me të njëjtën shpejtësi edhe në zona të tjera. “Të gjithë këta mjeshtrit që thonin, si bëhet shtëpia duhet të kuptojnë, që ikën nga ajo për të mbërritur te kjo. Shtëpia është bërë në kohë rekord dhe të gjitha mbarojnë më shpejt se 8-javëshi i përcaktuar në kontratë”, tha Veliaj. Sipas tij, përfundimi i shtëpisë i ka dhënë zgjidhje edhe letrave të tokës dhe godinës. “Nesër, këtë pronë, ose ua lë kalamajve ose e shet. Pra ka një aset që mund të përdoret në treg. Se më përpara s’kishin as letra toke, as shtëpie. Momentalisht ne kemi filluar edhe në Baldushk, kontratat. Isha këtë fundjavë dhe në Zall-Herr, kemi filluar edhe aty shtëpitë. Këto shtëpitë që janë në të njëjtin terren siç ka qenë shtëpia e vjetër. Ndërkohë do fillojmë edhe me lagjet e përqendruara, me Vaqarrin, Zall-Herrin, Ndroqin, Pezën”, sqaroi Veliaj.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës sqaroi se në të gjithë Tiranën janë 871 shtëpi nga të cilat 400 kanë lidhur kontratën nëpër territore. “Pjesa tjetër janë kryesisht këto që kemi dorëzuar, kështu që edhe ato do të fillojnë me paketat. Kemi siguruar që t’i bëjmë të gjitha letrat në rregull. Unë e kuptoj edhe dëshirën tuaj për të ecur shpejt, por kishim një rast për shembull në Zall-Herr. Këta kolegët e PD-s thoshin ja një që nuk i është bërë shtëpia. Zbulojmë në fakt që nuk kishte shtëpi fare dhe nuk ishte prej tërmetit, kështu që parimi është, kush ka nevoja sociale do të trajtohet me bonus qeraje me këto projektet tona sociale, ama kush është legjitim i tërmetit me gjithë dosjen e rregullt do të bëhet për tërmetin”, theksoi Veliaj. Ai siguroi se deri në nëntor që mbushet viti do të kenë mbaruar shtëpitë individuale, ndërkohë për 6 javë do të hidhen themelet e pallateve të para në “5 Maji” dhe “Kombinat”. “Do të fillojmë me pallatet. Besoj që me shkollat do të kemi përgjigjet javën tjetër, pastaj do të shohim dhe këto procedurat e ankimit dhe do të fillojmë me 11 shkollat, kështu që na kap një kantier shkollash të paimagjinueshme”, përfundoi Veliaj.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...