E hënë, 22 Korrik, 2024

Kur mund të ndalojmë së mbajturi maskën?

- Advertisement1-

Maskat janë bërë një pjesë aq e ngulitur e jetës së përditshme saqë tani është e vështirë të imagjinohet të shkosh në dyqane dhe të mos mbash një të tillë. 

Maskat e fytyrës kanë qenë të detyrueshme në të gjithë Kosovën në vende si dyqane dhe ambiente të tjera publike që nga fillimi i verës. Hulumtimet kanë treguar që mbajtja e një maske në fytyrë ndihmon në parandalimin e të tjerëve nga kontraktimi i virusit nëse jeni infektues dhe shkon disi drejt mbrojtjes nga njerëzit e tjerë infektivë.

- Advertisement -

Por, debati rreth maskave të fytyrës ka ndarë shumë njerëz, me disa që i shohin ato si shkelje të të drejtave të tyre, ndërsa të tjerët i shohin ato si një mjet i dobishëm për të mbajtur veten dhe njerëzit e tjerë të sigurt nga COVID-19. Pavarësisht se ku qëndroni në debat, coronavirusi është këtu për të qëndruar për të ardhmen e parashikueshme – dhe ne do të kemi nevojë për maska ​​për të na mbrojtur prej tij, shkruan Express.co.uk.

Kur mund të ndalojmë së mbajturi maska?

Fatkeqësisht, shumica e ekspertëve bien dakord që ne nuk do të jemi në gjendje të ndalojmë ​​për një kohë të konsiderueshme, dhe sigurisht jo në të ardhmen e afërt. Sipas WebMD, ne do të jemi në gjendje të ndalojmë të mbajmë maska ​​vetëm kur të arrihet një nga gjërat më poshtë:

  • Kur të ekzistojë një vaksinë efektive në dispozicion (dhe po përdoret mjaft gjerësisht për të ulur në mënyrë drastike numrin e rasteve me COVID-19)
  • Nëse arrijmë “imunitetin e tufës” ndaj COVID-19
  • Në rast se të gjithë bëhemi natyrshëm imunë ndaj virusit

Dr Mark Kortepeter, një mjek dhe ekspert, ka shpjeguar disa arsye kryesore pse maskat janë këtu për të qëndruar. Një nga arsyet është vështirësia për të vaksinuar një popullsi kaq të madhe në të gjithë botën. Ai shpjegoi: “Individët në grupe me rrezik më të lartë mund të kenë përparësi mbi të tjerët, kështu që që edhe nëse doni të vaksinoheni, mund të mos jeni në gjendje ta bëni menjëherë. Disa nga vaksinat mund të kërkojnë një ose më shumë nxitës për të siguruar mbrojtjen maksimale, që do të thotë që duhet të bëni edhe një herë vaksinën pas një periudhe të caktuar kohe”.

Dr Kortepeter shpjegon: “Idealisht, vaksinat do të siguronin mbrojtje të plotë nga sëmundjet dhe do të bllokonin personin nga çdo rrezik i transmetimit të virusit, megjithatë, vaksinat mund të sigurojnë gjithashtu një gamë të mbrojtjes nga sëmundja ose vetëm pjesërisht të zvogëlojnë mundësinë e derdhjes së virusit në sekrecionet tona. Prandaj, ia vlen të qëndrojmë të kujdesshëm derisa ta dimë. Ne kemi parë përhapjen asimptomatike të ndodhë me infeksionin aktual, kështu që mbetet një mundësi pas vaksinimit derisa të kemi më shumë të dhëna”.

“Për shkak se vaksinat po përhapen kaq shpejt, ne nuk do të kemi ndonjë të dhënë për mbrojtjen afatgjatë. Mund të duhen muaj me vite për të kuptuar plotësisht efektivitetin afatgjatë të vaksinave. Edhe nëse keni një përgjigje të mirë ndaj vaksinës, vetëm koha mund të tregojë nëse do të nevojiten përforcues përtej vaksinimit për të ruajtur mbrojtjen. Prandaj, do t’ju duhet ende të mbroni veten kur jeni pranë të tjerëve”, përfundon ai.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...