E diel, 19 Maj, 2024

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

- Advertisement1-

T’i kushtojmë vëmendje shëndetit tonë të syve është thelbësore ndërsa plakemi, por nuk ka të bëjë vetëm me mbajtjen e mprehtë të shikimit.


Sytë tanë gjithashtu mund të na japin shenja të rëndësishme për atë që po ndodh me pjesën tjetër të trupit tonë.

- Advertisement -

Ne të gjithë e dimë se sytë janë quajtur dritaret e shpirtit, por sipas një studimi të fundit, ato janë me të vërtetë “dritaret për shëndetin tuaj” – dhe ato janë veçanërisht të shkëlqyera për të zbuluar ndonjë shenjë të hershme ose problem themelor me sëmundjen e zemrës.

Si mund të tregojnë sytë tuaj shenja të sëmundjes së zemrës

Një nga arsyet që mjekët na ekzaminojnë sytë gjatë një kontrolli të rregullt është se ata mund të shohin indet e trurit përmes retinës, plus qelizat e kuqe të gjakut dhe enët e ndryshme. Kohët e fundit, një studim i botuar në EClinical Medicine zbuloi se diktimi i lezioneve ishemike perivaskulare të retinës (RIPL) brenda syve është një tregues i sëmundjes së zemrës te pacientët.

- Advertisement -

Studiuesit arritën në përfundimin se disa faktorë, të tillë si ulja e qarkullimit të gjakut ose presioni i lartë i gjakut, do të shkaktojnë dëme të dukshme në enët e gjakut në sytë tuaj – një tregues i hershëm i sëmundjes së zemrës. Simptomat e RIPL përfshijnë gjithashtu humbje të papritur dhe pa dhimbje të shikimit së bashku me humbjen e përqendrimit në njërin ose të dy sytë tuaj.

Kjo nuk vlen vetëm për sëmundjet e zemrës. Sytë tuaj mund të japin një vështrim shumë më të thellë në zona të tjera të trupit me shenja të ngjashme të qarta se diçka ka shkuar keq.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...