E hënë, 22 Korrik, 2024

Konsumimi i peshkut gjatë shtatzanisë mund të ulë ankthin

- Advertisement1-

Konsumimi i peshkut gjatë shtatzanisë mund të ulë rrezikun e grave për ankth, sugjeron një studim i ri.

Në studim, gratë që nuk hanin peshk kishin 53% më shumë gjasa të kishin nivele të larta ankthi në tremujorin e tyre të tretë të shtatzanisë, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Studiuesit gjithashtu zbuluan se në mesin e grave vegjetarianë ato që kishin dieta më të rrepta kishin 25% më shumë të ngjarë të kishin ankth, krahasuar me gratë që ndiqnin dieta vegjetarianë më fleksibile dhe konsumonin herë pas here peshk ose mish.

Lidhja midis konsumit më të lartë të peshkut dhe rrezikut më të ulët për ankth mund të jetë për shkak të acideve yndyrore omega 3 në peshk, thanë studiuesit.

Ndërsa stresi nuk është i pazakontë në gratë shtatzëna, studimet kanë lidhur nivele të larta ankthi me foshnjat që lindin para kohe ose me peshë të ulët.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...