E premte, 19 Prill, 2024

Kjo teknikë japoneze mund t’ju ndihmojë të humbni peshë pa marrë parasysh se çfarë hani

- Advertisement1-

Sa shpesh e gjeni veten duke dashur të mos e kishit marrë atë kafshatën e fundit të ushqimit?

Kjo mund të çojë në kufizimin e të ngrënit ose regjistrimin në planet e vakteve me çmim të ulët. Nëse ato funksionojnë për ju, shumë mirë! Sidoqoftë, nëse e shihni se diçka nuk shkon siç duhet, ju mund të dëshironi të provoni një qasje krejtësisht të ndryshme. Kjo është ajo ku një teknikë japoneze e njohur si “hara hachi bun me” mund të bëjë një ndryshim.

- Advertisement -

Sipas autorit të Mediumit, Kaki Okumura , fraza përkthehet: “8/10 të stomakut tuaj”. Siç mund ta merrni me mend, kjo do të thotë të ndalni veten kur ndiheni sikur jeni gati 80 për qind i plotë. Pa llogaritur kaloritë, karbohidratet ose kohën e kaluar në agjërim ndërmjet vakteve. Mund të tingëllojë pak shumë e thjeshtë, por ka edhe pak më shumë.

Megjithëse “hara hachi bun me” nuk ju kufizon nga lloji i ushqimit që hani, Okumura sugjeron që të përqendroheni në vaktet e pasura me lëndë ushqyese sesa në kaloritë boshe. Ushqimi më pak ushqyes ka një tendencë për t’ju bërë të ndiheni të mbushur shpejt, por t’ju mbajë të ngopur për një kohë të shkurtër.

Nëse përqendroheni tek frutat, perimet, proteinat dhe drithërat, megjithatë, do të jeni në gjendje të ndjeheni të ngopur më gjatë dhe të kuptoni më mirë sinjalet që ju dërgon stomaku.

- Advertisement -

Por si mund në të vërtetë të ndalni veten kur ju jeni 80 për qind të plotë? Ngjashëm me të ngrënit intuitiv, Okumura rekomandon që të uleni ngadalë dhe të bëni pushime për t’i dhënë kohë trupit tuaj të përpunojë ushqimin dhe të interpretojë se si ndiheni vërtet.

Është një lojë me mendjen tuaj, por si shumica e gjërave, sa më shumë që ta praktikoni, aq më shumë do të jeni në gjendje të përvetësoni taktikën.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Bill Gates tregon 3 profesionet që nuk do të preken dot nga Inteligjenca Artificiale

Rritja e sofistikimit të inteligjencës artificiale (IA) parashikohet të transformojë rolin e njerëzve në...

Detyra matematikore që po habit të gjithë, a mund ta zgjidhni ju?

Detyra e më poshtme duket e thjeshtë në pamje të parë, por në fakt...

Detyra e matematikës për nxënësit e shkollës fillore hutoi edhe mësuesin e matematikës: A e dini zgjidhjen?

Detyra është një gjysmërreth në një kornizë dhe nxënësit duhej të kuptonin nëse konstatimi...

Harvardi kërkon falje dhe heq librin që ishte lidhur me lëkurë njeriu

Universiteti i Harvardit është tronditur nga një zbulim i tmerrshëm. Universiteti i famshëm amerikan njoftoi...