E martë, 16 Prill, 2024

Kjo është mosha e duhur se kur bebet duhet konsumuar vezët

- Advertisement1-

Shumë nga profesionistët shëndetësorë, në të kaluarën kanë rekomanduar të jepni kohë bebit tuaj për të konsumuar vezët për shkak të shqetësimeve të alergjisë që formon.


Vezët përmbajnë 70 kalori dhe ka vlera mjaft ushqyese shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

E mira e vezës është përmbajtja e 250 miligram kolinës, e cila ndihmon në funksionimin e mëlcisë është transportimin e lëvdëve ushqyese në zonat tjera të trupit.

Në përgjithësi, vezët janë të pasura me riboflavin, B12 dhe folate.

Cilat janë rreziqet e konsumimit të vezëve te bebet?

- Advertisement -

Disa ushqime dihet se janë ndër shkaqet më të zakonshme të reaksioneve alergjike tek bebet.Këtu përfshihen:

-Vezët,

-Soja,

- Advertisement -

-Peshku

Mjekët rekomandonin që të prisnin t’i jepnin bebit tuaj tërë vezën, domethënë të verdhën e verdhë dhe të bardhë, deri pas ditëlindjes së tyre të parë. Kjo sepse deri në dy përqind të fëmijëve janë alergjikë ndaj vezëve.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...