E diel, 14 Prill, 2024

Këto ushqime të pasura me hekur duhet të konsumohen gjatë shtatzënisë

- Advertisement1-

Anemia në shtatzëni është e zakonshme dhe shkaktohet nga mungesa e hekurit.

Arsyeja më e madhe është se hekuri ka rol transportues të oksigjenit dhe lëndëve ushqyese te foshnja gjatë shtatzënisë shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Është shumë e rëndësishme që përgjatë shtatzënisë të merrni një sasi të konsiderueshme të hekurit, pasi foshnja do të ruajë hekurin për gjashtë muajt e parë të jetës.

Mënyra më e mirë për të marrë të mirat e hekurit është përmes ushqimit dhe suplementeve.

Ndër ushqimet e pasura me hekur janë:

- Advertisement -

-Perimet e gjelbërta si brokoli, spinaqi, lakra,

-Fasulet,

-Bukë me drithëra,

- Advertisement -

-Vezët,

-Orzi i kafët,

-Mishi i kuq.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...