E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Këto ushqime rrisin shanset tuaja për të ngelur shtatzënë më shpejt

- Advertisement1-

Ngrënia e një diete të shëndetëshme mund të rrisë shanset për të ngelur shtatzënë më shpejt.

Më poshtë, mund t’i gjeni disa prej ushqimeve që kanë potencialin për të menaxhuar crregullimet hormonale në trupin tuaj shkruan Parenting.FirstCry, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Lakra: Lakra është një superushqim që ndihmon në rritjen e pjellorisë suaj.Ajo mund t’i sigurojë trupit tuaj me vitamina dhe minerale thelbësore.Lakra gjithashtu ndihmon në parandalimin e formimit të miomave dhe parandalon endometriozën.

Brokoli: Brokoli është i pasur me vitaminën C, e cila ju ndihmon në procesin e ovulimit.Përvec kësaj, brokoli është i pasur me hekur, acid folik dhe antioksidantë.

Vezët: Vezët janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe e bardha e vezës është e pasur me DHA, kolinë dhe vitamin B12.Të gjitha këto lëndë ushqyese ndihmojnë në rritjen e pjellorisë.

Bananet: Bananet janë të pasura me vitaminën B6 që ndihmon në rregullimin e ciklit menstrual.Ato janë të pasura me pak yndyrë dhe përmbajnë lëndë ushqyese që sigurojnë energji.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...