E enjte, 22 Shkurt, 2024

Këto janë benefitet që sjell konsumimi i salmonit gjatë shtatzënisë

- Advertisement1-

Kur jeni shtatzënë filloni të mendoni mbi ushqimet e shëndetëshme, të cilat janë të sigurta për t’u ngrënë dhe cilat duhet të shmangen.


Peshku, zakonisht është një ushqim i ndërlikuar shkruan Very Well Family, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Kjo për faktin se mbështet shumë zhvillimin e trurit te fetusi, mirëpo përbërja e mërkurit mund të jetë një faktor rreziku dhe jo e favorshme për shëndetin e gruas.

Për këtë arsyje, salmoni është një zgjedhje e duhur, pasi ka përmbajtje mjaft të ulët të mërkurit.

Salmoni gjatë shtatzënisë

- Advertisement -

Konsumimi i dy deri në tre herë në javë i salmonit është i sigurt dhe i shëndetshëm për shtatzëninë tuaj.

“Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore DHA apo omega 3, të cilat sjellin benefite të shumta në zhvillimin e fetusit”, tha Daniel Roshan, gjinekologe.

Salmoni duhet të jetë gatuar në mënyrë të duhur, që të jetë i sigurt dhe i shëndetshëm për shtatzëninë tuaj.

- Advertisement -

Dr.Roshan thekson se..”salmoni i tymosur dhe i papërpunuar nuk duhet të konsumohet gjatë shtatzënisë apo gjidhënies, pasi mund të sjell deri tek infeksioni i listerisë”.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...