E martë, 21 Maj, 2024

Këto ilaçe shtëpiake ndihmojnë kundër tharjes së buzëve dhe u japin atyre freski

- Advertisement1-

Buzët e thata janë një shoqërues besnik, sidomos në dimër.

Sidoqoftë, ne do të dëshironim ta hiqnim qafe.

- Advertisement -

Ju mund ta bëni këtë me disa mjete shtëpiake të thjeshta.

Me siguri buzët tuaja shpesh janë të pëlcitura dhe të thata në dimër. Ka shumë arsye për këtë – nga ajri i thatë, ndryshimet e temperaturës, etj. Këto mjete shtëpiake ushqejnë buzët tuaja dhe u japin atyre freski të vërtetë.

1. Piling nga vaji dhe sheqeri
Sapo buzët të thahen, është e vështirë t’i bëni që të jenë bukur të lëmuar. Por, ekziston një truk i thjeshtë: nëse i trajtoni me piling së pari, copëzat të vjetra dhe të vdekura të lëkurës do të qërohen dhe pastaj mund të kuroni një lëkurë të shëndetshme. Ju lehtë mund t’u bëni vetë një piling të tillë të buzëve.
Çfarë është e nevojshme:
1 lugë vaj ulliri
1 lugë sheqer
Si punohet:
1. Përziej vajin e ullirit me sheqer derisa të bëhet pastë e bukur (Kujdes që të dy përbërësit të jenë në temperaturë dhome).
2. Pastaj vendosni pastën në buzë dhe bëni masazh të lehtë.
3. Pas dhjetë minutave mund të shpëlash buzët me ujë të ngrohtë dhe tashmë do të jenë të shëndetshme dhe të furnizuara mirë me gjak.

- Advertisement -

Bite Lip GIF – Find & Share on GIPHY

2. Mjalti
Mënyra më e lehtë për kurimin e buzëve është përdorimi i mjaltit. Në të vërtetë, mjalti është ilaç i mrekullueshëm shtëpiak për buzë të thata. Substanca kremoze zbut buzët, ndërkaq përbërësit sigurojnë që të jenë të tilla. E gjitha që duhet patjetër të bësh është që të qitni në mbrëmje mjaltë në buzë dhe t’i lini ashtu gjatë natës. Të nesërmen në mëngjes thjesht shpëlani me ujë të ngrohtë – apo thjesht fshini.

3. Vaji i ullirit
Vaji i ullirit është i përsosur për çdo zonë të vrazhdë apo të thatë në trup, meqenëse ai është varianti natyral i vajit konvencional, por pa etiketë. Thuhet që vaji ka efekt hidratues dhe prandaj është kurë ideale për buzë të vrazhda. Para se të a vësh në buzë, gjithmonë është mirë të bëni piling.

- Advertisement -

4. Hirra
Hirra ka efekte qetësuese dhe ftohëse dhe hirrën e bëjnë atë ilaç të përsosur shtëpiak për buzët e thata. Sidomos kur e përzieni me mjaltë. Thjesht përzieni mjaltin e lëngshëm me një lugë hirrë dhe kënaquni me kurën e ftohtë!

5. Pini ujë
Megjithatë, ilaçi më i rëndësishëm në shtëpi për buzët e thata është uji. Por uji nuk duhet të aplikohet direkt në to, por pini shumë ujë. Në këtë mënyrë mund të parandaloni tharjen e buzëve, pasi shkaku më i zakonshëm i tharjes së buzëve është lagështia e pamjaftueshme. Ky plan siguron një kurë të shpejtë për tharjen e buzëve: pini një gotë ujë çdo dy orë. Nëse pini tetë gota në ditë, ato janë paktën dy litra.

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...