E martë, 23 Korrik, 2024

Këshilla të shkëlqyera për çdo grua që i mbush 40 vjet

- Advertisement1-

Plakja është e vështirë për të gjithë. Asgjë nuk ndryshon shpejt – vetëm një ditë kalon sa herë që zgjoheni – por të gjithë ne ndiejmë presion dhe shqetësim për plakjen, sidomos rreth moshës 40 vjeçare.

E dimë se nuk mund të jemi të rinj përgjithmonë. Por, trajtimi i kësaj – emocionalisht, psikologjikisht dhe nganjëherë fizikisht – mund të jetë shumë e vështirë për disa njerëz.

- Advertisement -

Për fat të mirë, disa strategji dhe këshilla të thjeshta do t’ju ndihmojnë.

Katër këshillat e mëposhtme do t’i ndihmojnë çdo gruaje afër moshës 40 vjeçare të përballet me ndryshimet.

Ndryshoni mënyrën e të menduarit
Shumica e 70-vjeçareve ndjehen më pak të vrullshme dhe energjike sesa në moshën 20 vjeçare. Kjo është e qartë. Por, ritmi i ndryshimit dhe mënyra se si ndiheni gjatë gjithë moshës së mesme është të paktën disi në kontrollin tuaj.

Gjenetika sigurisht luan një rol të rëndësishëm. Por, të njëjtin rol luajnë edhe zgjedhjet e jetesës si dieta, pirja e duhanit, alkooli, ekspozimi në diell, zakonet e gjumit, stresi dhe mirëqenia e përgjithshme. Duhet të jeni më të kujdesshëm ndaj të gjitha zgjedhjeve tuaja nëse doni të ndjeheni dhe të dukeni më mirë.

Hani më shëndetshëm

Ndër të gjitha zgjedhjet para jush, gjëja më e mirë që mund të bëni është të filloni të hani më mirë. Ndërsa ekzistojnë kaq shumë mënyra të mundshme për të ngrënë tani, është e rëndësishme të qëndroni larg ushqimeve të përpunuara.

- Advertisement -rrrrrrr

Rutina e kujdesit të lëkurës

Lëkura jonë në mënyrë natyrale humbet elasticitetin me kalimin e kohës. Për disa, kjo ndodh shpejt dhe është shumë e dukshme. Për të tjerët, epiderma nuk rrudhet ose lodhen shumë.

Pavarësisht se ku bini në atë spektër, ka mënyra për të kufizuar dëmtimin dhe ta bëni lëkurën tuaj të duket më e mirë. Kujdes të shtuar kushtojini rutinës për kujdesin ndaj lëkurës.

Mësoni të qetësoheni

Stresi është një nga shteruesit më të mëdhenj të energjisë, shëndetit dhe pamjes tonë. Disa nga kjo janë të pashmangshme – pasi çdokush me një shef të tmerrshëm ose një shtëpi plot fëmijë mund t’ju tregojë.

Një nga strategjitë më të lehta, për t’i qëndruar larg stresit është thjesht të qetësoheni. Ju me të vërtetë duhet vetëm të qetësoheni ndonjëherë. Koha e pushimit është një dhuratë për veten tuaj.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vetëm 1 në 5 paga në Kosovë konsiderohet si pagë jetese, qeverisë i kërkohet urgjentisht rritja e pagës minimale

Vetëm 1 në 5 paga në Kosovë rezulton se përmbushin kriterin e pagës së...

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...