E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Karakteristikat e muajit të parë të shtatzënisë

- Advertisement1-

Fillet e shtatzënisë do jenë me plot emocione nga më të ndryshmet.

Të qenit shtatzënë mund t’ju bëj konfuz ngase do keni nauze dhe ndryshime të humorit shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Në fazat e hershme të shtatzënisë, shumica e grave pësojnë nauze, lodhje apo dhimbje në gjoks. Megjithatë, jo të gjitha gratë do t’i përjetojnë këto simptoma.

Shenjat dhe simptomat e shtatzënisë në muajin e parë

1)Nuk do keni cikël menstrual

Periudhat e humbura janë një nga indikacionet kryesore të shtatzënisë. Sapo një grua konceptohet, trupi i saj ndalon lëshimin e hormoneve progesteronit.

2)Gjoksi juaj mund të jetë i butë

Ky simptomë është mjaft e ngjajshme me simptomat para-menstruale. Areola juaj mund të bëhet më e errët dhe madje mund të vëreni venat në gjoksin tuaj.

- Advertisement -rrrrrrr

3)Lëvizjet e humorit

Për shkak të ndryshimeve të mëdha hormonale që ndodhin në trupin tuaj, ju mund të ndjeni që disponimet tuaja të ndryshojnë shpejt. Një moment mund të ndjeheni të lumtur dhe momenti tjetër mund të thërrasë ndjenjën e dëshpërimit.Këto janë të gjitha simptoma shumë normale të shtatzënisë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...