E premte, 21 Qershor, 2024

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

- Advertisement1-

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto të fundit po rekomandohen nga profesionistët shëndetësorë që përdorimi i tyre të startojë që nga momenti i planfikimit të një shtatzënie.

Benefitet e përdorimit të vitaminave prenatale janë të shumta, e të cilat ndikojnë në shëndetin tuaj dhe të zhvillimit të fetusit shkruan Healthline, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Sipas profesionistëve shëndetësorë përdorimi i vitaminave prenatale duhet të filloj para se të ngeleni shtatzënë.

Në rast se, shtatzënia është e paplanifikuar, mjeku juaj do t’ju sugjerojë marrjen e vitaminave sa më parë.

Kjo pasi gjatë shtatzënisë, fetusi juaj kërkon shumë nga ju.

- Advertisement -

Fetusi merr të gjitha lëndët ushqyese e të nevojshme që i nevojitet për zhvillimin e tij, dhe në këtë formë prezenca e vitaminave dhe mineraleve përgjatë 9-muajve të shtatzënisë është e domosdoshme.

Sipas American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) këto janë ndër lëndët e rëndësishme që ju nevojiten:

-Acidi folik

- Advertisement -

Kjo vitaminë është përgjegjëse për krijimin e tubit nervor te fetusit apo strukurën që përfundimisht formon sistemin nervor qendror.Mungesa e tubit nervor mund të rezultojë që fëmija të lind me spina bifida ose anencefali.

-Hekuri

Hekuri furnizon fetusin me gjak dhe oksigjen, ndihmon në ndërtimin e placentës dhe jep vëllimin shtesë të gjakut që i nevojitet gjatë gjithë shtatzënisë.

-Kalcium

Kalciumi i ndihmon fetusit tuaj në ndërtimin e kockave.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro lehonat me asistencë sociale

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro nënat lehona të cilat janë...