E martë, 16 Prill, 2024

Joga në shtrat: Lehtësim dhimbjesh dhe gjumë më i mirë

- Advertisement1-

Pavarësisht nëse rrini ulur në një karrige, ose jeni në këmbë për periudha të gjata kohore, mund të ndjeni muskujt e lënduar në fund të një dite të gjatë.

Për shkak se trupat tanë kanë tendencë të përsërisin të njëjtat lëvizje fizike duke përdorur të njëjtat muskuj, dhimbjet që përjetojmë mund të përkeqësohen me kalimin e kohës.

- Advertisement -

Ndërsa ne e dimë që shtrirjet e jogës janë të mira për trupat tanë të lodhur dhe të plakur, është e vështirë të gjesh kohë për t’u zgjatur gjatë një dite të ngarkuar.

Por, çka nëse do t’ju thoshim se mund t’i shtrini ata muskuj të shtrënguar nga shtrati?

Në vend që të shikoni nëpër telefonin tuaj kur shtriheni, provoni këto poza të jogës së shtratit për të lehtësuar atë tension bezdisës në shpinë, qafë dhe zona të tjera të zakonshme të dhimbjes.

- Advertisement -

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...