E diel, 21 Prill, 2024

Jeni rritur, por keni akne? Ky është shkaku

- Advertisement1-

Ky është problem i shpeshtë dhe ekziston arsyeja përse ndodhë kështu.

Profesoresha e dermatologjisë Doris Day thekson që madje pesëdhjetë për qind e femrave vuajnë nga aknet në ndonjë moment të jetës së tyre dhe pas periudhës së pubertetit.

- Advertisement -

Dallimi midis akneve te të rriturit dhe adoleshentët ende nuk është konstatuar, transmeton Telegrafi.

Shkaktarët kryesorë të shfaqjes së tyre janë vaji, bakteret, qelizat e lëkurës të cilat bllokojnë poret dhe krijojnë inflamacion, çekuilibri hormonal, stresi dhe ushqimi.

Kushtet e ambientit jetësor, ndotja dhe ekspozimi në rreze dielli mund të përkeqësojnë aknet te të rriturit.

- Advertisement -

Ndotja e ajrit mund të shkaktojë probleme edhe në lëkurën tuaj. Gjithashtu, ekspozimi në diell ndikon negativisht në gjendjen e lëkurës, edhe pse shumica besojnë që ky ekspozim përmirëson këtë problem.

Dermatologët e thonë të kundërtën. Madje pesëdhjetë për qind e femrave vuajnë nga aknet pas pubertetit.

– Ekspozimi në diell shkakton dehidratimin, gjë që nxit prodhimin e vajrave. Ekspozimin në diell mund ta kontrollojmë duke përdorur kremra të ndryshme, mirëpo ajo që nuk mund ta kontrollojmë është gjenetika, thotë Janet King për revistën Vogue.

- Advertisement -

Nëse dikush nga anëtarët e familjes sonë ka pasur probleme me aknet si i rritur është e mundshme që atë problem ta kemi edhe ne.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...