E diel, 14 Korrik, 2024

Hulumtimi britanik: Fëmija humb interesimin për lodrën e re brenda një muaji

- Advertisement1-

Fëmijët më shumë kohë kalojnë me tablete, rrallë luajnë me lodra.

Një hulumtim të cilin e ka bërë fondacioni The British Heart, ka zbuluar sa kohë i duhet fëmijëve që plotësisht t’u bëhet monotone lodra e re.

- Advertisement -

Fondacioni anketën e ka bërë në Britani të Madhe, ndërkaq rezultatet tregojnë që fëmija humb interesimin për lodrën për vetëm 36 ditë, shkruan Yahoo News, përcjell Telegrafi.

“Një e pesta e prindërve kanë thënë që fëmija i tyre ka humbur interesimin pas 11 orësh lojë, ndërsa 8 për qind kanë thënë që fëmijëve të tyre lodra e re u është bërë monotone për më pak se një orë”.

Rezultatet tregojnë që 28 për qind e prindërve shpesh i hedhin lodrat fare të padëmtuara.

“Në rezultatet e hulumtimit ndikon teknologjia, siç është tableti, sepse fëmijët më shumë kohë kalojnë me tablete, rrallë luajnë me lodra”, kanë thënë hulumtuesit.

Për edukimin e fëmijës lodrat e shtrenjta nuk janë edhe më të mirat.

Lodrat e reklamuara mund të jenë më tërheqëse për fëmijët. Nëse besoni që njëra nga ato përputhet me standartet bazë, s’ka problem t’i bleni. Por mbani mend se vetëm se janë në reklamë nuk do të thotë se janë patjetër të mira.

- Advertisement -

Lodrat e mira janë ato që shfrytëzohen në shumë mënyra. Si për shembull lodrat e mira ofrojnë mundësi të ndryshme për ndarjen e rroleve si dhe zhvillimin e imagjinatën. Të tilla lodra janë lapsat me ngjyra, plastelina, katrorët për ndërtim, etj.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...