E diel, 16 Qershor, 2024

Historia e pabesueshme e akademikes franceze që birësoi djalin nga ShqipëriaHistoria e pabesueshme e akademikes franceze që birësoi djalin nga Shqipëria

- Advertisement1-

Një histori e pabesueshme vjen nga një franceze që ka një lidhje të ngushtë me Shqipërinë.


Claude vivier le got, një akademike e njohur erdhi për herë të parë në Shqipëri para 20 vitesh pasi burri i saj ishte diplomat në vendin tonë. Çifti vendosën të birësonin një djalë shqiptar, Corontin, i cili aso kohe ishte vetëm 2 vjeç.

- Advertisement -

“Kam lindur në Shkodër, isha në një shtëpi fëmijësh dhe u birësova në moshën 2 vjeçare nga një familje franceze që ishin në atë kohë në Shqipëri.”, tha ai. Gjatë intervistës për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, akademikja tregoi dhe historinë e veçantë që qëndron pas emrit të tij dhe që lidhet me 21 Prillin, ditën kur ka ardhur në jetë.

“Bashkëshorti im ishte diplomat në Shqipëri para 20 vitesh, erdha dhe rashë në dashuri me këtë vend, njerëzit janë mikpritës. Nuk flas italisht, ose do të mësoja një italishte të keqe ose një shqipe të mirë, zgjodha shqipen flas pak dhe më pëlqen.

Pastaj jeta bëri që të lidhesha fort me këtë vend. E kuptoj mirë shqipen, e lexoj në mënyrë korrekte por e kam më të vështirë më të vështirë, gramatika e gjuhës shqipe është shumë e vështirë.”, tha ajo.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...