E mërkurë, 22 Maj, 2024

Hapet klasa e re shqipe në Herrliberg të Cyrihut

- Advertisement1-

Të premten me datën 25 Shtator 2020 në Shkollën Herrliberg të Kantonit të Cyrihut u hap edhe një klasë e shkollës shqipe.

“Ky është lajm i gëzueshëm për fëmijët e këtij vendbanimi dhe fshatrat për rreth, me qëllim që edhe ata të kenë mundësinë të mësojnë në gjuhën amtare.”, thuhet në njoftimin e Shkollës Shqipe, përcjell albinfo.ch.

- Advertisement -

“Në hapjen e shkollës shqipe përveç mësueses Lenditë Alidema – Kokollari morën pjesë, edhe  prindërit si dhe vetë koordinatori i shkollave shqipe në Zvicër z. Vaxhid Sejdiu. Pas një prezantimi të shkurtër të mësueses Lenditë Alidema – Kokollari, dhe prezantimit të nxënësve filloi një bashkëbisedim me prindërit e kësaj ane të Liqenit të Cyrihut me qëllim që shkolla Shqipe në këtë vendbanim të organizohet sa më mirë.”, thuhet më tutje në njoftim, përcjell albinfo.ch, dhe bëhet e ditur se nxënësit kanë pranuar edhe tekstet shkollore të cilat tekste u pranuan para disa ditës në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë, të dërguara nga ana e Qendrës së Botimeve për Diasporën.

Mësimi në këtë klasë të shkollës shqipe zhvillohet çdo të premte, edhe atë nga grupi i parë nga ora 15:30-17:00 dhe grupi i dytë 17:00-18:30.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

PREKËSE: “E lashë shkollën sepse nuk kisha para ta paguaja”

Banorët e Big Brother VIP Albania 3 po shijojnë ditët e fundit në shtëpinë...

Pensionohet veterania e arsimit në Mitrovicë, Shahë Salihu

Shkolla e mesme e mjekësisë në Mitrovicë, "Dr. Xheladin Deda", ka njoftuar se sot...

Karakteristikat e një personi me IQ më të lartë se mesatarja

Po sikur t’ju themi që shkenca ka vërtetuar pikërisht të kundërtën? Herës tjetër që do...

Behar Abdullahu, arsimtari i Gjeografisë nga Podujeva që nisi punën në arsim para 7 vitesh

Shkolla "Hamit Sejdiu" në Kërpimeh të Podujevës ka prezantuar mësimdhënësin e radhës. Së fundmi ka...