E enjte, 22 Shkurt, 2024

Hani ushqim me më shumë kalori – do të keni një djalë: Çfarë thonë studimet për këtë teori të pazakontë

- Advertisement1-

A mund të ndikojmë vërtet në seksin e foshnjës nëpërmjet dietës?


Nëse dikush do të dinte si të siguronte gjininë e fëmijës së tij, me siguri do të bëhej milioner deri tani.

- Advertisement -

Megjithatë, për ata që duan të provojnë ndonjë teori, ekziston një studim interesant, transmeton Telegrafi.

Një studim i kryer në Oksford tregon se një dietë me kalori të lartë me një mëngjes të rregullt mund të rrisë shanset për të pasur një djalë.

Studimi janë bërë në 740 gra që kanë qenë shtatzëna për herë të parë. Ato janë pyetur se si kanë ngrënë në fillim të shtatzënisë.

- Advertisement -

56 për qind e nënave të ardhshme me marrjen më të lartë të kalorive gjatë ngjizjes mbanin një djalë, në krahasim me një mostër të atyre 45 që kishin një shqim me kalori më të ulët.

Gratë që kanë lindur djem kanë konsumuar mesatarisht 2.414 kalori në ditë, ndërsa nënat e vajzave rreth 2.283 kalori.

Ky, natyrisht, nuk duhet të jetë një tregues i vërtetë ose një përfundim konkret, por mund të jetë një konkluzion interesant deri te i cili ka arritur hulumtimi.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...