E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Amerikanja e dashuruar pas Shqiprisë, dëshiron ta ndërrojë emrin në Hatixhe

- Advertisement1-

Brooke Goodwin është vajza amerikane që flet shqip në mënyrë të përsosur. Ajo është e dashuruar pas Shqipërisë dhe në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit” ka treguar gjithçka, nga si i lindi dashuria për vendin tonë deri te dëshira për të ndërruar emrin e saj në shqiptar.


“Unë kam jetuar për tre muaj në Shqipëri dhe kam ardhur dy javë në pushime. Unë kam jetuar në Librazhd dhe në Tiranë.

- Advertisement -

Si fillim isha me pushime në Shqipëri, më pas kisha një të dashur shqiptar edhe pse tani nuk jemi më bashkë, mua prap më pëlqen Shqipëria.

Do doja shumë ta kisha emrin Hatixhe, Tushe më pëlqen shumë, pasi të gjithë shqiptarët ma ngatërrojnë emrin.

Unë provova ta mësoja në fillim nga muzika, po ishte shumë ndryshe sepse këngët ishin nga Kosova, pastaj kur erdha aty e mësova gjuhën shqipe”, u shpreh Brooke.

- Advertisement -

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...