E martë, 23 Korrik, 2024

Gruaja që dhuroi 7.5 milionë dollarë për fqinjët

- Advertisement1-

Banorët e një komuniteti në qendër të Gjermanisë, u befasuan nga lajmi se kishin trashëguar papritur një pronë të madhe dhe gati 7.5 milionë dollarë, pas vdekjes së fqinjës së tyre të moshuar.

Renate Wedel kishte jetuar në lagjen Waldsolms në Hesse me bashkëshortin, Alfred, që prej vitit 1975. Bashkeshorti i saj, një agjent si sukseshëm dhe shumë aktiv në bursë, ndërroi jetë në vitin 2014.

- Advertisement -

Renate vetë prej 4 vjetësh qëndronte në një azil pleqsh në Frankfurt. E motra, e cila ishte trashëgimtarja fillestare e gruas, ndërroi jetë përpara saj dhe duket se 81-vjecarja tashmë nuk kishte se kujt tjetër t`ia linte pasurinë.

Për këtë arsye, ka menduar të gëzojë fqinjët nga të cilët mesa duket, ka pasur kujtime të mira. Autoritetet vendore u befasuan nga lajmi, aq sa në fillim menduan se thjesht, nuk ishte i vërtetë. Të gjithë zonës, Renate i ka lënë edhe një pronë në Weiperfelden, të cilës i kishte caktuar fillimisht një tjetër trashëgimtar, por ai hoqi dorë pasi kostoja e mirëmbajtjes së godinës kryesore dhe disa ndërtesave më të vogla përreth, ishte mjaft e lartë.

Banorët lokalë kanë disa ide se për çfarë duhet të shpenzohen paratë. Për rrugë çiklizmi, ndërtesa dhe një kopsht, ndërsa banorët sugjeruan dhe që paratë duhet të shpenzoheshin për një pishinë të hapur, transport publik dhe shërbime dhe argëtime për fëmijët vendas.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Detyra e matematikës që duket aq e thjeshtë, mirëpo askush nuk ka arritur deri te zgjidhja

Detyra duket më e thjeshtë dhe më e qartë: 8 ÷ 2 (2 +...

Me këto truqe mund ta zgjidhni çdo detyrë matematikore pa ndihmën e askujt

Për shumicën nga ne matematika është subjekt i “panjohur” dhe shpeshherë mendojmë se çfarë...

Detyra matematikore e shkollës fillore, por që njerëzit nuk po mund assesi ta zgjidhin

Ndonjëherë ajo që duket si një detyrë shumë e thjeshtë mund të jetë më...

Kjo detyrë matematikore i ka dy zgjidhje – cila është e sakta? (Foto)

Një detyrë matematikore ka bërë që shumë njerëz të kalojnë goxha kohë duke u...