E martë, 23 Korrik, 2024

Gratë shtatzëna e kanë ilaçin kundër covid-19 brenda tyre; Ja si duhet të veprojnë me fëmijët

- Advertisement1-

Nëse një grua që sapo ka lindur infektohem me Covid-19 nuk duhet të ndalojë së dhënë gji fëmijës së saj.

Ekipi, nga Universiteti i Teknologjisë Kimike të Pekinit, thotë se gjetjet mbështesin rekomandimin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë që nënat e dyshuara ose të konfirmuara me COVID-19 të vazhdojnë ushqyerjen me gji.

- Advertisement -

I njëjti ekip hulumtues zbuloi se qumështi i gjirit parandalon infeksionin të futet në qelizat e veshkave të kafshëve.

Ata përcaktuan se proteina e hirrës, e cila ka veti anti-inflamatore, ishte përgjegjëse për inaktivimin e virusit në krahasim me proteinat e tjera të tilla si laktoferrin.

Gjithashtu ky studim tregon se efektiv është edhe qumështi i kafshëve se ai i dhive apo lopës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...