E diel, 14 Prill, 2024

Gratë janë kaq të bukura dhe kaq të ndryshme nga njëra-tjetra…

- Advertisement1-

Nga Ambra Hysa

Gratë, janë kaq të bukura dhe kaq të ndryshme nga njëra-tjetra.

- Advertisement -

Këtu qëndron edhe esenca e tyre e bukurisë, këtu qëndron eleganca dhe aroma e tyre pazëvendësueshme, në autenticitet.

Gratë janë të guximshme, të buta, lozonjare, të ëmbla, luftarake, të paqta.
Gratë janë të bukura.

Bukuria e tyre nuk ka kornizë, është krijuar për të qëndruar jashtë çdo kornize, shumë dimensionale, shumë afër perfeksionit, shumë larg të zakonshmes.

- Advertisement -

Gratë kanë strija, gratë kanë rrudha, gratë kanë thinja por përse janë kaq të bukura?

Gratë e ujdisin çdo ditë bukurinë, me përsonalitet, me ndjeshmëri, me guxim, me buzëqeshje, me stolinë e krenarisë, vetëbesimit, dinjitetit.

Gratë janë të pabesueshme, ato ringrihen pas çdo rrëzimi, gratë qajnë dhe qeshin po kaq fort me lot gëzimi.

- Advertisement -

Aroma e tyre dehëse është parfum i marrë nga mrekullitë e tokës dhe bukuritë përkëdhelëse të natyrës.

Zemra e tyre është një oqean dhembshurie ndërsa mëndja urtësi dhe qetësi e pafund, sa bukur të lundrosh në të!

Gratë janë oazë, janë paqe, poezi, mrekulli.

Lum kush di t’i lexojë!

Gratë janë të befasishme, si shiu i vrullshëm në gusht, si ylberi pas stuhive..por gratë janë të vërteta në çdo natë pa hënë, errësirë apo tragjëdi.

Janë supi më i fortë ku burrat mund të mbështeten, e shkuara dhe e ardhmja. Gratë mbajnë jetën!/supergrate/

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...