E diel, 14 Prill, 2024

Gra luftëtare: Flasin të famshmet që mundën kancerin e gjirit

- Advertisement1-

Tetori është muaji ku ngjyra rozë shihet kudo. Nga ekipet sportive tek njerëzit në komunitet, mijëra marrin pjesë në Muajin Kombëtar të Ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit

Kjo ngjarje vjetore organizohet nga organizata bamirësie të kancerit të gjirit që ndajnë të njëjtat qëllime: edukimin e njerëzve për trajtimin dhe parandalimin e kancerit të gjirit.

- Advertisement -

Në të gjithë vendin, njerëzit do të marrin pjesë në marshime, maratona dhe konferenca për të ndihmuar në mbledhjen e parave dhe ndërgjegjësimin e kësaj sëmundjeje.

Shumë personazhe të njohur që janë prekur nga kanceri i gjitar kanë folur në publik për të dhe për betejën e gjatë dhe të dhimbshme, shkruan Living. Disa nga ato mund t’i lexoni më poshtë:

Kylie Minogue

- Advertisement -

Ylli australian i popit, Kylie Minogue u diagnostikua me fazë të hershme të kancerit të gjirit në 2005 në moshën 39 vjeçare, vetëm pak muaj pasi një doktor tjetër i dha një diagnozë të gabuar.

“Mesazhi im për të gjithë ju është, vetëm sepse dikush vesh një këmishë të bardhë dhe përdor instrumente mjekësore nuk do të thotë që ata kanë plotësisht të drejtë,” i tha ajo Ellen DeGeneres në 2008, duke i këshilluar gratë të besonin në intuitën e tyre.

- Advertisement -

Katër ditë pas diagnozës së saj, Minogue u operua dhe më pas filloi kimioterapinë. Që atëherë ajo është shëruar.

Christina Applegate

Diagnostikuar në vitin 2008 në moshën 36 vjeçare, kjo aktore e njohur e humorit amerikan iu nënshtrua një mastektomie dypalëshe pasi zbuloi se ajo mbante gjenin BRCA, aka “gjen i kancerit të gjirit”.

Për fat të mirë për të, tumori i saj malinj u gjet me anë të një MRI pasi mjeku i saj përcaktoi se mamografia nuk ishte e mjaftueshme për shkak të dendësisë së gjinjve të saj. Kanceri u kap mjaft herët kështu që nuk u përhap në pjesët e tjera të trupit të saj. Që nga operacioni i saj, Applegate ka shprehur përkushtimin për të luftuar në këtë kauzë. Në një intervistë në “The Oprah Winfrey Show” ajo deklaroi:

“Unë jam një grua 36-vjeçare me kancer të gjirit dhe jo shumë njerëz e dinë që kjo u ndodh grave të moshës sime ose grave në të 20-at e tyre”, tha ajo. “Kjo është mundësia ime tani për të dalë dhe për të luftuar sa më shumë që të mundem për zbulimin e hershëm.”

Angelina Jolie

“Nuk ndihem më pak grua. Ndihem e fuqizuar që bëra një zgjedhje të fortë që në asnjë mënyrë nuk më zvogëlon feminitetin ”. – Angelina Jolie

Ashtu si Christina Applegate, Angelina Jolie e dinte se ajo kishte një histori familjare të kancerit të gjirit dhe zgjodhi t’i nënshtrohej testit gjenetik. Ashtu si Christina, ajo doli pozitive për një mutacion BRCA1 dhe bëri një mastektomi të dyfishtë ndërsa ishte në të tridhjetat. Sidoqoftë, ndryshe nga Christina, Angelina zgjodhi mastektominë e dyfishtë edhe pse nuk kishte kancer gjiri në asnjërin gji.

Aktorja, producentja dhe regjisorja e filmave vendosi të bëjë operacionin në 2013 si një masë parandaluese. Ajo zvogëloi rrezikun e saj të prekjes nga kanceri i gjirit nga rreth 87% në rreth 5%.

Megjithëse disa mund ta konsiderojnë kirurgjinë parandaluese ekstreme, është një mundësi për gratë që rezultojnë pozitive për mutacionet e gjenit BRCA dhe për këtë arsye kanë një rrezik shumë më të lartë të zhvillimit të kancerit të gjirit.

“Nuk është e lehtë të marrësh këto vendime. Por është e mundur të merret kontrolli dhe të trajtohet drejtpërdrejt çdo çështje shëndetësore. Ju mund të kërkoni këshilla, të mësoni rreth opsioneve dhe të bëni zgjedhjet që janë të përshtatshme për ju. Dituria është fuqi”. – Angelina Jolie

Dame Maggie Smith

Diagnostikuar me kancer gjiri në moshën 74 vjeç gjatë xhirimeve të “Harry Potter”, dhe pavarësisht kësaj këmbënguli të vazhdonte filmimet.

“Unë isha pa flokë,” tha Smith një intervistuesi në The Telegraph. “Unë nuk e kisha problem të vija paruken dhe pse dukesha si një vezë e zier”.

Megjithëse pranoi se kanceri i gjirit në moshën e saj ndryshoi pikëpamjen e saj për të ardhmen, ajo vuri në dukje në një intervistës:

“Dy vitet e fundit kanë qenë sfilitëse, megjithëse tani kam filluar të ndihem si një person”, tha ajo. “Energjia ime po kthehet.”

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...