E diel, 14 Prill, 2024

Gjumi ju zbukuron dhe këto janë disa nga arsyet pse

- Advertisement1-

Siç e dimë të gjithë, gjumi dhe sidomos darka është shumë e dobishme për trupin.

Sidoqoftë, është gjithashtu i dobishëm në çështjet e bukurisë dhe jo rastësisht ata e quajnë gjumin e natës, “gjumë bukurie”. Në fakt, sipas hulumtimeve përkatëse, kur është cilësor mund t’ju bëjë të dukeni të freskët dhe më të ri.

- Advertisement -

Shikoni më poshtë sesi do t’ju ndihmojë gjumi dhe pse këto ditë kur të gjithë qëndrojmë në shtëpi, është një mundësi e mirë për ta shfrytëzuar atë.

Shëron lëkurën

Gjumi është produkti kozmetik më i mirë, thonë ekspertët. Lëkura gjatë gjumit ka potencial të përmirësohet. Kjo është arsyeja pse kur keni një gjumë të mirë, zgjoheni të freskët në mëngjesin tjetër

- Advertisement -

Lufton puçrrat

Më shumë gjumë, lëkurë më e pastër. Mungesa e gjumit mund të shkaktojë stres, i cili shkakton puçrra dhe pika të zeza, madje edhe tek të rriturit.

Lufton rrathët e errët

- Advertisement -

Qarqet e errëta janë zakonisht për shkak të trashëgimisë, por ato mund të duken edhe më intensive nëse nuk flini mjaftueshëm. Gjumi, thonë ekspertët, ndihmon për të mos qenë intensiv.

Dukesh më e freskët dhe më e bukur

Studiuesit në Suedi kërkuan nga një grup studimi të shikonte fotot e njerëzve që flinin në krahasim me ata që flinin për tetë orë. Njerëzit e relaksuar dukeshin më të shëndetshëm, më pak të lodhur dhe më tërheqës. Flokë me shkëlqim dhe të shëndetshëm

Po, një gjumë i mirë është i mirë për flokët tuaj. Kjo sepse është thelbësore për përbërjen e duhur të proteinave në flokë dhe mund të ndikojë në hormonet që kanë ndikim në shfaqjen e rrënjëve të reja.

Burimi: abcnews.al

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...