E diel, 19 Maj, 2024

Gjithçka që s’mund ta bësh në një restorant luksoz

- Advertisement1-

Nëse je ti mikpritësi që ke ftuar disa njerëz s`mund të ulesh para tyre.


Mos ha me gojë hapur dhe fol me zë të ulët.

- Advertisement -
Mos u zgjat nëpër tavolinë për të kapur sallatën, kripën apo çfarëdo tjetër.

Mos e ndaj të gjithë ushqimin në pjatë dhe pastaj ta hash ngadalë. Prije dhe ha, prije dhe ha.

Mos u sill keq me kamerierin.

Mos i thërrit kamerierit me zë të lartë.

- Advertisement -
Mos fol me zë të lartë rreth çmimeve, as me zë të ulët.

Mos e lini kurrë pirunin, thikën apo lugën e përdorur në tavolinë. Të gjitha në pjatë.

Mos e shty me dorë pjatën kur të mbarosh. Vjen kamerieri e bën për ty.

 

Mos e kap telefonin.

- Advertisement -

Mos e shko në restorant luksi me barkun bosh se do duhet të presësh ca derisa të vijë pjata kryesore.

Mos ha më shpejt se të tjerët, ruaj ritmin.

Nëse e ke bezdi të respektosh gjithë këto rregulla, shko në në vend të vogël, të qetë ku ndihesh si në shtëpi.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...