E martë, 21 Maj, 2024

Gjërat që çdo nënë do jua ​​fshehë gjatë gjithë jetës

- Advertisement1-

Mëmësia përfaqëson një ndryshim të madh në jetën e një gruaje. Njeriu bëhet përgjegjës për jetën e një qenie tjetër njerëzore me të cilën ndihet i lidhur pazgjidhshmërisht.

Mëmësia është gjithashtu një sukses i sprovave dhe vështirësive, megjithatë një nënë kurrë nuk flet për të. Lodhja, angazhimet, vështirësitë e llojeve të ndryshme mbeten të groposura në zemrën e saj dhe në asnjë rast ajo nuk u vë faj fëmijëve.

- Advertisement -

Nëna është gjithmonë e guximshme, është gjithmonë e qeshur, ajo është gjithmonë pranë fëmijëve. Pavarësisht nga vështirësitë me të cilat përballen, nënat janë luanesha kur bëhet fjalë për fëmijët e tyre. A mendoni se ishte e lehtë për to që të rriteshin? Sigurisht që jo, kush e di sa vështirësi do të ketë patur. Ne fëmijët nuk mendojmë kurrë për këto gjëra dhe ndonjëherë jemi të rreptë dhe mosmirënjohës ndaj nënave tona. Ato shpesh na shqetësojnë sepse na telefonojnë shumë shpesh, por ne nuk mund t’i kuptojmë mundimet e zemrës së saj sepse ajo na i fsheh me zgjuarsi.

8 gjërat që një nënë ia fsheh fëmijës së saj gjatë gjithë jetës

  1. Ju e bëtë atë të qajë më shumë se kushdo tjetër

Një nënë nuk bën gjë tjetër veçse qan për fëmijët e saj. Ajo qan nga gëzimi kur zbulon se është shtatzënë, qan me shqetësim sa herë që një fëmijë sëmuret, qan me krenari për çdo arritje. Ajo të do dhe ti je burimi i emocioneve të saj më të mëdha.

- Advertisement -
  1. Privon veten nga gjithçka për ju

Nëse nuk ka para për të bërë pazar, një nënë blen atë që u duhet fëmijëve të saj, duke injoruar nevojat e veta. Ajo ushqen dhe vesh, kryesisht fëmijët e saj. Nëse ka mbetur një copë e fundit torte, ajo ua jep fëmijëve të saj edhe nëse e dëshiron. Ju jeni ajo që ka më shumë rëndësi për të.

  1. Kujdeset gjithmonë

Gjatë gjithë jetës tuaj, nëna do të kujdeset për ju, fillon kur ajo zbulon se ju jeni në barkun e saj dhe nuk pushon kurrë së shqetësuari për mirëqenien dhe lumturinë tuaj. Çdo problem i juaj është problemi i saj dhe ajo jep jetën e saj për të shpërndarë të gjitha mendimet tuaja të këqija.

  1. Shtatzënia nuk ishte shëtitje në park

9 muaj janë të gjatë për të gjithë dhe çdo nënë i kalon ato duke u përpjekur të mos dëmtojë aspak mirëqenien dhe zhvillimin e fëmijës. Ajo shkon në shumë vizita mjekësore, kujdeset për të ngrënë mirë, flet me barkun e saj, ndjen fëmijën të rritet dhe ndjen peshën e saj të rritet dhe të rëndojë në të gjitha organet. Sa më shumë që kalon koha, aq më e vështirë është dhe ndërsa këmbët fryhen, zemra vërshon nga dashuria. Pavarësisht nga të përzierat, aciditeti, dhimbja dhe gjithçka tjetër, përfshirë përvojën e lindjes, një nënë nuk do të mbajë kurrë inat dhe nuk do t’ju fajësojë kurrë.

- Advertisement -

  1. Ajo nuk është perfekte dhe i vjen keq

Ne të gjithë bëjmë gabime, madje edhe mami, e cila mëson zanatin me dhe falë teje. Dhe ndërsa mëson të jetë nëna jote, si të gjithë njerëzit ajo mund të gabojë. Ajo gjithashtu gabon kur ju përkëdhel shumë, prandaj nuk duhet ta fajësoni kurrë.

  1. Ajo pëlqen të shikoj ty

Sa shpesh do të ktheheni dhe do të shihni nënën tuaj duke ju parë. Ajo e bën atë sepse të do, sepse ti je kryevepra e saj, sepse ti je arritja më e madhe e jetës së saj, gjëja më e bukur që një grua ka mundur të arrijë.

  1. Kur qan, bota e saj shembet

Një nënë mund të durojë gjithçka, por jo vuajtjet e fëmijës së saj. Nëse qan para saj, zemra e saj thyhet. Nëse vuani, ajo vuan po aq sa ju, ndoshta dhe më shumë. Ajo është personi tek i cili mund të mbështetesh gjithmonë.

  1. Është e vështirë për të t’ju lë të shkoni

Koha ndryshon gjithçka, me kalimin e viteve secili fëmijë rritet dhe mëson të jetë gjithnjë e më i pavarur. Është e vështirë për një nënë të të lejojë të ikësh, ti që ishe kaq e pafuqishme dhe që pa kujdesin e saj nuk do të kishe mbijetuar kurrë. Ju keni qenë gjithmonë krah për krah, kështu që është shumë e vështirë për të që të ndahet nga ju, edhe nëse e kupton që ju keni nevojë për pavarësinë tuaj. Ajo ju ka kushtuar jetën e saj për kaq shumë vite sa nuk di të veprojë ndryshe. Jini mirëkuptues kur nëna juaj është ndërhyrëse, ju telefonon shpesh dhe ndjen dhimbjen e mos pranisë tuaj.

Burimi / https://www.chedonna.it/

/Revista Psikologjia

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...