E diel, 19 Maj, 2024

Gjëndrat tiroide, një nga faktorët ndikues të abortit spontan

- Advertisement1-

Në grupin e faktorëve ndikues të abortit spontan bëjnë pjesë edhe kushtet shëndetësore të padiagnostifikuara te nëna.


Sëmundja e padiagnostifikuar e gjëndrave tiroide është një prej kushteve që ka lidhshmëri me abortin shkruan VeryWellFamily, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

“Disa studime kanë raportuar një numër të lartë të humbjes së fetusit te gratë me përqëndrime të larta të antitrupave tiroide në serum, duke përfshirë edhe atë të eutiroide.Autoimuniteti i tiroides ka qenë gjithashtu i lidhur me infertilitetin e pashpjegueshëm dhe abortin”

“Sëmundja e tiroides (hipo/hipertiroidizmi) shoqërohet me infertilitet dhe abort spontan.Hormoni i hipertirodizmi shoqërohet me infertilitetin dhe abortin, pavarësisht nga mosfunskionimi metabolik i nënës”, thonë ekspertët.

Nëse jeni të rrezikuar nga sëmundja e tiroides, mjeku juaj do t’ju rekomandojë nga afër rishikimin e niveleve të hormoneve, kjo pasi hipertiroidizmi dhe hipotiroidizmi i pakontrolluar duket se ka lidhshmëri me abortet spontane.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...