E enjte, 22 Shkurt, 2024

Gjella verore me patëllxhan

- Advertisement1-

Në verë është e vërtetë që nuk mund të konsumosh ushqime të rënda, e megjithatë recetat që mund të përgatisni janë të pafundëme.


Përbërësit

- Advertisement -

1 kg patëllxhanë

400 gr selino

250 gr qepë të bardha

- Advertisement -

200 gr domate të buta

200 gr ullinj

60 gr sheqer

- Advertisement -

60 ml uthull e bardhë

40 ml salcë domatesh

1 tufë borzilok

Vaj ulliri

Kripë

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete pastroni qepët dhe t’i grini hollë.

Më pas grini selinonë dhe prini përgjysmë edhe ullinjtë, duke i hequr bërthamën.

Lani dhe pastroni patëllxhanët dhe pritini në kubikë siç bëni zakonisht për turlinë apo gjellëra të tjera.

Po kështu veproni edhe me domatet e ndërkohë vini të skuqen patëllxhanët derisa të marrin ngjyrë të artë.

Kur të keni mbaruar me skuqjen e tyre për disa minuta, vendosini në një pjatë të shtruar me letër në mënyrë që të largoni vajin e tepërt.

Ndërkohë në një tigan me pak vaj shtoni qepën dhe lëreni të zbutet për disa momente, më pas shtoni selinonë e grirë dhe ullinjtë.

Në fund shtoni domatet dhe lërini për disa minuta të mbuluara me kapak në mënyrë që të zbuten e të skuqen që të gjitha për 15-20 minuta.

Teksa prisni që perimet të gatuhen, përgatisni salcën e ëmbël të domateve.

Në një enë përzieni salcën, sheqerin dhe uthullën e bardhë të mollës dhe hidhjani të gjithën perimeve e në fund shtoni pak kripë.

Përzieni mirë të gjithë perimet dhe në fund shtoni patëllxhanët, përzieni sërish dhe shtoni disa gjethe borzilok të freskët.

Pasi të gjithë përbërësit të jenë bashkuar me njëri tjetrin, vendoseni në një pjatë dhe shërbejeni menjëherë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nga Abdyl Hajredini: Të falem mësues Salih Kolgeci

Shikim në bardhësi TË FALEM MËSUES SALIH KOLGECI! (Me rastin e Ditës Botërore të Arsimit) Të falem...

7 nxënës nga Vitia bëhen pjesë e programit KEDS Academy

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti i shoqëruar nga drejtoresha për Arsim, Arta...

Nga Fatmir Kastrati: IDIOKRACIA & PISA

Si shoqëri, fëmijëve që janë me plot entuziazëm për mësim dhe shkollë, po ashtu...

Nga Asllan Bajrami: Ja disa veprime që janë parakusht për ngritjen e cilësisë në arsim

Rezultati i dobët në testin PISA nxiti reagime nga njerëz të profileve të ndryshme...