E diel, 14 Korrik, 2024

Gëzohuni nëna! Bebet me kokë të madhe nuk duhet t’ju shqetësojnë më

- Advertisement1-

Nëse jeni shqetësuar disi deri tani që fëmija juaj ka kokë më të madhe se fëmijët e tjerë, është koha të gëzoni.

Me sa duket, madhësia e kokës te një fëmijë paska rëndësi kur vjen puna për suksesin që do të ketë ai në të ardhmen.

- Advertisement -

Sipas shkencës, të gjitha bebet që lindin me kokë të madhe janë më të zgjuar.

Të paktën ky është përfundimi i një studimi në Britani, sipas të cilit të gjithë fëmijët që lindin me kokë të madhe kanë më shumë shanse për t’u diplomuar se pjesa tjetër.

Studimi, i cili u botua kohët e fundit në revistën “Molecular Psychiatry”, arriti në përfundimin se sa më të madhe ta ketë kokën një fëmijë, aq më i madh do të jetë suksesi i tij në të ardhmen.

Duke ekzaminuar lidhjen midis IQ (nivelin e inteligjencës), gjenet dhe shëndetin, studiuesit morën në shqyrtim një grup prej 502,655 personash mes moshës 37 dhe 73 vjeç. Vlerësimet fizike, gjaku, urina dhe mostrat e pështymës u mblodhën nga UK Biobank.

Duke analizuar të dhënat e 100.000 britanikëve, ata zbuluan se të gjithë personat që kishin një perimetër mesatar deri në 13.5 – 14 inch (34.29 cm), të kokës kur ishin fëmijë, kishin më shumë gjasa për të marrë diplomë.

Megjithatë, studimi theksoi se koka e madhe nuk është i vetmi kriter për të përcaktuar të ardhmen e suksesshme të një fëmije.

- Advertisement -

Natyrisht, gjenetika, edukimi, arsimimi prindëror, mjedisi, por edhe faktorë të tjerë, ndikojnë në rritjen e shkallës së intelektit të fëmijës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...