E diel, 25 Shkurt, 2024

Gabimet që bëjnë femrat në karrierë

- Advertisement1-

Analistja e njohur Carol Kinsey, ne librin e saj “The silent language of leaders”, shpjegon domethënien e gjuhes së trupit te femrat në fillimin e karrierës së tyre.

Ja disa prej këshillave të saj:

- Advertisement -

1. Mos e përkulni kokën, ndërkohë që jeni duke dëgjuar, pasi do ju marrin më shumë aprovuese se duhet
Ju keni kudënrshtimet tuaja dhe duhet të jeni të sinqert për atë çka mendoni. Shprehuni e vendosur, pasi kjo do tregojë sa e vendosur jeni.

2. Qëndroni sa më të lirshme, kjo do ju ndihmojë në bashkëbisedim
Duke u impostuar gjatë komunikimit me dikë për çështje pune, do krijoni vështirësi bë bashkëbisedim.

3. Harrojeni flirtin, nuk ështe arma më e mire
Femrat në shumicën e kohës, mendojnë se të krijosh një karrierë duhet të flirtosh për të arritur aty ku dëshirojnë. Tregoni aftësitë tuaja, pa pasur nevojën e flirtit.

- Advertisement -

4. Buzëqeshni sa më pak, sepse tregon besimin në veten tuaj
Të tregoheni të sjellshëm me dikë, nuk do të thotë të buzëqeshni pa arsye. Nëse e bëni këtë gjë, nuk do fitoni besimin e personit tjetër, pasi do dukeni jo të vërtet.

5. Ndërprisni bashkëbiseduesin, mos prisni rradhën për të folur
Ju jeni në tension në lidhje me atë çfarë do thoni gjatë një takimi pune. Nëse ju vjen një mendim, mos prisni gjatë!

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...