E diel, 19 Maj, 2024

Gabimet në grim që ju bëjnë të dukeni më e moshuar

- Advertisement1-

Është make up-i juaj funksional, apo thjesht ju rrit në moshë? Janë disa gabime që ju duhet ti shmangni, në mënyrë që të përfitoni freskinë dhe shkëlqimin rinor.

1-Përdorni shumë fondatin

- Advertisement -

Kur vendosni shumë fondatinë humbisni shkëlqimin e lëkurës. Duhet ta përdorni vetem aty ku duhet të barazoni ngjyrën e lëkurës. Kur blini një fondatinë, shmangni ato që përshkruhen si ‘mat’. Shikoni  për formula të cilat mund t’ju japin shkëlqim dhe pastërti në fytyrë.

2.Vendosja e buzëkuqëve në ngjyrë të errët

Një ngjyrë e errët e bën çdo sipërfaqe të duket më e vogël – një iluzion i mirëpritur mbase në ijet tuaja, por jo në buzët tuaja. Për t’i bërë buzët tuaja të diken më të plota dhe të dukeni më të reja përdorni shkëlqyesit. Një truk tjetër për të krijuar iluzionin e buzëve të plota, është vendosja e një lapsi të theksuar përgjatë vijës së sipërme të buzës, më pas ta përhapni me gisht.

3.Vendosja e penelit të zi

- Advertisement -

Nuk themi mos ta përdorni fare penelin, pasi ai e tregon syrin tuaj të duket më i madh, por mund të zgjidhni njyrën kafe në vend të të zezës. Në këtë mënyrë mund të shmangni një pamje të ‘egër’.

4.Lyerja e qerpikëve të poshtëm

Lyerja e qerpikëve të poshtëm mund t’i bëjë sytë të duken më të varur dhe të tërheq vëmendjen tek rrathët e syve.

- Advertisement -

5.Nuk përdorni ‘blush’

Një ‘skuqje’ rozë në faqet tuaja mund t’ju sjellë jetë në fytyrë. Buzëqesh dhe në pjesën më të ngritur të faqeve, vendos me një furccë të qendur me qime, pak ‘blush’ në ngjyrë rozë të lehtë.

6.Përdorni një laps vetullash të errët

Duhet të zgjidhni një ose dy hije më të errët se ngjyra juaj natyrale. Shmangni lapsat me ngjyrë të errët kur keni tipare të zbehta. Përpiquni mos ta aplikoni lapsin në gjithë vetullën tuaj, po vetëm në hapësirat boshe.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...