E hënë, 22 Korrik, 2024

Gabimet e karrierës që femrat bëjnë në të 20-tat

- Advertisement1-

Kur bëhet fjalë për punën dhe momentin e nisjes së karrierës, pra në të njëzetat e tyre, shumica e femrave bëjnë një listë gabimesh të cilat i kuptojnë vite më vonë.

Ja cilat janë ato:

- Advertisement -

-Nuk kërkoni para mjaftueshëm kur bëni intervistën e punës.

-Prisni që puna e ëndrrave tuaj t’ju bjerë nga qielli.

-Nuk merrni përsipër shumë rrezik.

-Lejoni egon tuaj dhe sensin e së drejtës të ndërhyjë në rrugën që ju drejton talenti që keni.

-Nuk visheni sipas etikës ditën e intervistës.

-Pranoni “JO-të” si përgjigje.

- Advertisement -rrrrrrr

-Nuk merrni pushimet që ju takojnë, apo punoni edhe kur i keni marrë ato.

-Harxhoni më shumë kohë në univesitet duke u shqetësuar për notat sesa krijimin e kontakteve profesionale.

-Pranoni një punë rastësore sepse nuk doni të kërkoni për një më të mirë.

-Lejoni xhelozinë të ndërhyjë në performancën tuaj.

-Nuk aplikoni për një punë ose ngritje në detyrë sepse mendoni se nuk jeni e kualifikuar.

-Nuk e lini një punë që e urreni.

-Nuk realizoni projekte të tjera sepse keni një punë me orar të plotë.

-Rrini në zyrë deri vonë që t’i bëni përshtypje njerëzve sesa të punoni.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vetëm 1 në 5 paga në Kosovë konsiderohet si pagë jetese, qeverisë i kërkohet urgjentisht rritja e pagës minimale

Vetëm 1 në 5 paga në Kosovë rezulton se përmbushin kriterin e pagës së...

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...