E mërkurë, 22 Maj, 2024

Fuqia shëruese e dritës së diellit

- Advertisement1-

Së bashku me zakonet e shëndetshme të jetesës dhe dietën e duhur, rrezet e diellit ofrojnë përfitime të jashtëzakonshme shëruese, duke përfshirë mbrojtjen kundër të gjitha llojeve të sëmundjeve.

Ekspozimi ndaj dritës ultraviolet është një nga metodat më mbresëlënëse të shërimit në dispozicion.

- Advertisement -

Ne natyrshëm na tërheq të qenit në diell, sepse është instinkti i trupit tonë për të shëruar dhe pastruar përmes fuqisë së rrezeve të diellit.

Qelizat tona janë tufa të energjisë së diellit pasi glukoza dhe oksigjeni janë produkte të diellit. Ne kemi qenë të kushtëzuar që të qenit adhurues i diellit është keq për ne.

Studimet e fundit kanë zbuluar se rrezet e diellit:

- Advertisement -

ulë presionin e ngritur të gjakut
ulë kolesterolin në qarkullimin e gjakut
nivelet e stabilizuara të sheqerit në gjak
qelizat e bardha të gjakut të rritura të cilat janë të nevojshme për t’i rezistuar infeksionit dhe sëmundjes
Të jesh në dritën e diellit është një mënyrë e shkëlqyeshme për të furnizuar trupin tuaj me Vitaminë D të mjaftueshme, e cila është thelbësore për shëndet të mirë dhe një sistem të fortë imunitar. Drita e diellit është një lëndë ushqyese jetike e cila na jep energji dhe dezinfekton lëkurën tonë nga mikrobet e dëmshme.

Drita e diellit na lejon të bëjmë vitaminën D, të cilësohet si një jetë më e shëndetshme, por një zbulim i papritur i hulumtimit mund të zbulojë një përfitim tjetër të fuqishëm të marrjes së diellit.

Studiuesit në Qendrën Mjekësore Georgetown kanë zbuluar se rrezet e diellit, përmes një mekanizmi të veçantë të prodhimit të vitaminës D, energjizon qelizat T që luajnë një rol qendror në imunitetin njerëzor.

- Advertisement -

Gjetjet e tyre, të botuara në Raportet Shkencore, sugjerojnë se si lëkura, organi më i madh i trupit, qëndron vigjilent ndaj shumë mikrobeve që mund të folezojnë aty.

Rrezet ultraviolet janë të nevojshme për ndarjen normale të qelizave dhe mungesa e dritës ultraviolet shqetëson rritjen normale të qelizave, transmeton lajmi.net. Ne duhet të shqetësohemi për ekspozimin e tepërt. Kaloni kohë të kufizuar në diell, themi 15-20 minuta, duke lëvizur në zona me hije për të bërë një pushim.

Ka pasur studime që tregojnë se depresioni ndodh tek njerëzit gjatë ndërrimit të stinëve. Ndërsa dimri afrohet dhe toka anon nga dielli, ditët bëhen më të shkurtra, shkruan balanced living life. Kjo do të thotë që rrezet e diellit janë më pak të disponueshme për përdorimin tonë.

Shumë njerëz e gjejnë veten në depresion në këtë periudhë të vitit, dhe shkaku është lidhur me mungesën e dritës së diellit, transmeton lajmi.net. Në të vërtetë, njerëzit që ulen nën llambat që rikrijojnë spektrin e dritës së diellit kanë raportuar se ndihen më të lumtur dhe më me energji.

Drita e diellit gjithashtu stimulon gjëndrën pineale thellë në tru. Kjo gjëndër rregullon ciklet tona të gjumit/zgjimit dhe nxit trupat tanë për aktivitet ose gjumë të qetë.

Si përfundimi, na duhet dielli për një jetë të shëndetshme të lumtur.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...